Blagay ( Alperenler) Tekkesi’nin Kısa Tarihi

1897
0

20150626_173706-kopya

 

1465’de Osmanlıların eline geçtikten sonra muhteşem bir doğaya sahip bölgede kurulan tekke Bosna’nın yerel halkı olan Boşnakların (Bosniak) hızla müslümanlığı seçmesinde çok önemli bir rol oynamış.

Bugünlerde Nakşibendi tekkesi olan Blagay, ilk  bektaşi tekkesi olarak kurulmuş. Osmanlılar özellikle Balkanlara yolladıkları bektaşi dervişleri ve babaları sayesinde çok kısa sürede yüz binlerce kişinin müslümanlığı seçmesini sağlamış. Bektaşi dervişlerinin hoşgörülü ve özellikle hakkaniyetli tavırları, tarih boyunca hep karmaşa ve savaş içinde yaşamış, bölge halkının müslümanlığa büyük sempati duymasını da sağlamış.

Blagay Tekkesi’nin bir de çok önemli kahramanı var: Sarı Saltuk…

20150626_173706-kopya

Sarı Saltuk, Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın himayesinde derlenen ‘’Saltukname’’ adıyla da bilinen halk efsanesinin kahramanı… Anadolu’nun ve Rumeli’nin fethi sırasında önemli rol oynayan efsaneleştirilmiş bir bektaşi babası aynı zamanda…

Sarı Saltuk, bu geniş bir coğrafyanın halk kahramanı. Bu yüzden birçok yerde türbesine rastlamak mümkün. En ünlülerinden birisi de Blagay Tekkesi. Güçlü, korkusuz ama bir o kadar da bağışlayıcı ve hakkaniyetli bir kahraman olan Sarı Saltuk, bu özellikleriyle birçok coğrafyada halkın sevgilisi olmuş. Hatta sadece müslümanlar için değil hıristiyanlar için de önemli bir kahraman. Bu yüzden Blagay Tekkesi’ni her dinden yüzbinlerce kişi ziyaret ediyormuş.

12 türbesi olduğu söylenen Sarı Saltuk’un bu kadar çok türbesinin olmasının sebebi, İslamiyet’in yayılmasını sağlamak amacıyla birden fazla yerde türbelerinin  olmasını istediği rivayet ediliyor.

Blagay Tekke’sinin girişinde bulunan balık restaurantları, her ne kadar her yeri işgal etmiş olsalar da ‘’Buna’’ nın kaynağında avlanan lezzetli balıklarıyla ünlü… Tekkeye geldiğinizde bu restaurantlarda  güzel bir yemek yiyebilir, hem de bu doğa harikası  mimari zenginliğiyle Blagay Tekkesi’ni  doya doya seyredip, anı fotoğraflarla kalıcı hale getirebilirsiniz. Özel yapılan Türk kahvelerini de içmeden dönmeyin…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz