Blagay Tekkesi ( Alperenler Tekkesi)

1831
0

20150626_174715-kopya

Blagay, Mostar’ın içinden  geçen ve Bosna-Hersek’in en büyük nehirlerinden ‘’Neretva’’nın önemli kollarından biri olan ‘’Buna Nehri’’nin doğduğu yer. Mostar’dan sonra beş dakikalık uzaklıkta bulunan Blagay’a gitmek için Dubrovnik yönüne doğru ilerliyoruz. Yaklaşık 5 kilometrelik mesafeden sonra sola sapmamızı belirten minik kahverengi levhaya göre sapıyoruz. Ana yoldan uzaklaşıp bilindik yarı tozlu, yarı asfalt yolda ilerlediğimizde Blagay Köyü’nü de geçerek Alperenler Tekkesi’ne geliyoruz.

 

Ücretli park alanlarından birine aracımızı park ediyoruz ( park ücreti 3 KM ).  Kenarda sıralı küçük barakalardan oluşan turistik eşya satıcılarının arasından sıyrılıp, Buna Nehri’nin güzelliğiyle karşılaşıyoruz. Yer yer ahşap köprülerin süslediği bu alanın her tarafını restaurantların kapladığını görünce biraz içimiz buruklaşsa da tekkeye doğru ilerliyoruz.

 

Küçük bir yerleşim birimi olan Blagay’ı önemli kılan ise hemen su kaynağının bulunduğu mağaranın yanı başında yükselen ‘’Blagay Tekkesi’’ ya da diğer adıyla Alperenler Tekkesi…

 

20150626_173706-kopya

Tekkeye doğru ilerlediğimizde  restaurantların, tekkenin dibine kadar istilasını görünce, ”yok artık bu kadarı da fazla!” diyecek kadar iç içe girilmiş olduğuna esefle bakıyoruz. Fotoğraf çekecek alan bile bırakmamışlar!.. Sade güzelliğiyle büyüleyen tekkeyi, her taraftan çekmeye çalışıyoruz.  Tekke girişi ücretli (kişi başı 2,5 KM), mimari olarak bir kayanın dibine kurulu eski Osmanlı tarzında yapılmış binanın hemen sol köşesinde bir mağara dikkatimizi çekiyor. Suyun zümrüt rengi, beyaz boyalı mimariyle de hoş bir görünüm oluşturuyor.

 

Buranın huzurunu yaşamak isterim diyorsanız eğer; ne kadar kızsam da oturacak en uygun yerler yine restaurantlar , birine yerleşerek saatlerce su sesi ve huzurla zamana meydan okuyabilirsiniz!… 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz