Yeni Yılı Nerede Karşılamalı?

487
0

Yeni yıla sayılı günler kala plan yapamayanlar, bizim gibi ‘’Orası mı olsun, burası mı olsun.’’ düşüncesiyle kafası karışanlar, buyursunlar buraya. Bir bakalım neler yapılır?

Öncelikle ne istediğimize karar vermeliyiz. Mesela sıcak bir yerde, bir deniz kenarında geçirmekse niyetimiz kış mevsimine girdiğimiz şu günlerde biraz aşağılara güneyin uçlarına doğru yani çok uzaklara gitmeliyiz. Tabi bunun için sağlam bir bütçe ve uzunca bir süre gerekli. Bizim gibi sürekli çalışanlar bir de izin probleminiz varsa bu hayal şimdilik uzak.

Bir iki günlük izinle bu işi kurtarırım diyorsanız, Avrupa’daki Christmas Marketleri oldukça cezbedici. Tabi bunun için sıcak hayallerimizden vazgeçip, soğukla yüzleşerek yeni eğleneceğimiz yerler seçmeye başlamalıyız. Aralık ayının ilk haftasıyla başlayan bu süreç ocak ayının ikinci haftasına kadar sürüyor. Sokaklar ışıl ışıl, belli meydanlarda kurulan pazarlarda tatlılar, pastalar, şekerlemelerden tutun da sıcak şarapta dahil olmak üzere hediyelik eşyalara kadar her şey var. Etrafa yayılan müziğin ritmiyle, sokaktaki konserlerle eğlenceler de gece yarılarına kadar sürüyor.  Şehrin belli alanlarında yer alan buz pateni sahalarında kayanların ya arasına karışıyorsun ya da sadece seyretmekle yetiniyorsun. 7’den 77’ye herkes kayıyor. Ortam oldukça keyifli.

Hele birde yeni yılın ilk anlarında sokaktaki coşkun kalabalığın arasına karışıp, gökyüzündeki ışıltıyla birlikte yeni yıla ‘ hoş geldin ‘ dedikten  sonra gecenin nasıl devam edeceği sadece sana kalıyor. Dövizin iniş çıkışlarıyla bizleri aşar diyorsanız, başka alternatiflere yönelmeye başlayalım. Yönümüzü yurdumuza çevirelim.

Yurdumuzun belli köşelerinde hazırlıklar da hızla devam ediyor ve oldukça cezbedici. Kutlamalar her şehirde farklı ambiyansta gerçekleşiyor. Tercihiniz tatil beldeleriyse eğer meydanlardaki konserler, eğlencelerle sokaklar kalabalıklaşırken, haftalar öncesinden her yer süslerle ışıldamaya başlıyor. En çok da nasibini ünlü caddeler, mağazalar, turistik bölgeler ve alışveriş merkezleri alıyor. Eskiyi yolcularken yeni yılı karşıladığımız anlarda sokaklarda olmak, coşkun kalabalığın arasına karışmak da hoş oluyor. Her mekanlardan etrafa yayılan müziğin ritmiyle sokak aralarına kurulan masalar, ısınmak için yakılan soba ve mangallar her ne kadar bedenleri ısıtamasa da ruhlara sıcak dokunduğu belli.

Yok ben kafayı dinleyeceğim sakin yerler tercih ediyorum, diyenlere de önerilerimiz var tabi ki. Madem niyetiniz kafayı dinlemek, şehrin kaosundan, gürültüsünden uzaklaşmaksa, doğanın kucağı sizin için biçilmiş kaftan. Şehirden uzak kıyıda köşede yerlerin sayısı gittikçe çoğalıyor. Ya bir dağın ya da bir gölün kıyısına kurulu minik tesislerde, bungalovlarda konaklamak hem bedene hem de ruha oldukça iyi geliyor.  Tam aylaklık yerleri yani.  Bunun için biraz internette dolaşmak, birkaç dosttan tavsiyeyle aradığınızı rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Hafta sonu kaçamaklarımın başında yer alan bu tesislerden birinde yeni yılı karşılamıştık. Bir aile işletmesi olan tesiste hem tesis sahipleri hem de konaklayanlar daha samimi ve daha sıcak bir ortamda kafalarını arındırarak tatillerini geçiriyorlardı.  Hepsinde olmasa da bizim kaldığımız ve artık vazgeçilmezim saydığım bu tesiste o güne özel müzisyenin enstrümanı eşliğinde  yeni yıla girmiştik.  Gecenin ilerleyen saatlerine kadar şarkılar türkülerle nefis yılbaşı yemeklerini de mideye indirince dışarıda bin yıldızın altında ortada yanan ateşin etrafına sıkışarak biraz ısınmaya çalışırken, birbirimizin yeni yılını kutlamıştık. Yılın ilk anlarıyla dilimize dolanan birkaç türküyle de kendimizden   geçmiştik.

Hem yurtiçi hem de yurtdışı deneyimlediklerimizi sizlerle paylaştıktan sonra itiraf ediyorum, açıkçası bu yıla özel bir hazırlık yapmadık. ‘’Şimdi bu kadar anlattıktan sonra siz bir şey hazırlamadınız mı ?’’ dediğinizi duyar gibiyim. Yok canım tabi ki birkaç plan yaptık. Ancak hangisini yapacağımıza henüz karar veremedik. Birkaç arkadaşla yolda olacağız, orası kesin. Gideceğimiz şehir, kalacağımız otel de belli. Ancak hikayenin içeriği belli değil. Onu da ana bıraktık. Yaşayıp görelim ve sizlerle paylaşalım istedik.

Daha önceki yıllara  dair  Yeni Yıl anılarımıza da  aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yeni Yılda Alaçatı

Biri Viyana Mı Dedi

Bakalım hem sizi hem de bizi ne sürprizler bekliyor? Tek dileğim, hepimize güzel bir yıl olsun….

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz