Türkiye’den Yunanistan’a ve Adalara Seferler Ne zaman Başlayacak?

1686
0

Yunanistan’da şubat ayında ilk Corona  vakasının görülmesiyle başlayan süreç mart ayında diğer ülkeler gibi kapılarını kapatmaya zorunlu kıldı. 10 Mart başlangıcıyla pandemi günleri de başlamış oldu.

Havaların ısınmasıyla ülkedeki yaşam yavaş yavaş eski haline (tam anlamıyla olmasa da ) bürünmeye başladı. Haziran ayının başından itibaren önce yerele adalar arasında feribot seferlerine de başlandı.

Ekonominin büyük bölümünü turizmden sağlayan Yunanistan, 1 Temmuz’dan itibaren de yabancı turistleri ağırlamaya başlayacak. Turizmcilerin ve otelcilerin fazla umudu olmasa da yine de belli sayıda turistin akın edeceğini düşünüyorum.

Her yıl olduğu gibi ziyaretçiler bakımından yine önceliği bizlerin, yani Türklerin oluşturacağını biliyoruz.  

Avrupa Birliği’nin parametreleri çerçevesinde uçak yolcularına maske takma şartı ile turizmciler sıcak bakmasa da, uçağa binmeden önce ziyaretçilerin kendi  ülkesinden 72 saat önce korona testi yaptırması  ile ilgili bir protokolün uygulanması da söz konusu. Henüz kesinlik kazanmasa da her an uygulanabilirliğine hazırlıklı olmalıyız.

Feribotla veya uçakla yapacağımız seyahatlerde bazı kurallarda değişti. Uçuş kurallarına dair bilgiler burada yer alırken, feribotta dikkat edilecek unsurlar ise;

Yunan adalarına gidecek gemi veya feribotların yolcu kapasitesinin yüzde 50’ye indirilmesi; kabinlere en fazla 4 kişilik aile olmadıkça tek kişi alınması, ateş ölçümü, sağlık formu doldurulması ve güverteler de dahil olmak üzere geminin her yerinde maske takma ve fiziki mesafeyi koruma zorunluluğu getiriliyor.

Ayrıca koltuklu bölümlerde ön, arka ve yan koltukların boş bırakılması ve yolcu gemilerinde birer “korona kabini” bulundurulması şartlar arasında yer alıyor.

Bu uygulamalara devam edilip edilmeyeceğine önümüzdeki günlerde göreceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz