Hallstatt’a Gezilecek yerler

1160
0

Bir sabah pencereyi açtığınızda masalın içinde uyandığınız yerdeyiz, Hallstatt’a.  Masalsı güzellikteki Hallstatt’ı birlikte gezeceğiz …

Kimilerine göre 15 dakika da bitecek bir yer gibi görünse de burada mevsimlere göre yapılacak çok şey var. Ayrıca Dünya’nın en çok fotoğraflanan beş yerinden biri olarak biliniyor.

Hallstatt, Hallstätter Gölü’nün güney batısında, Salzburg ve Graz şehirlerinin arasında Alpler’in eteklerini kurulmuş 7000 yıllık geçmişe sahip küçük bir köy. Avusturya’da Viyana’nın popülerliğini devralarak ilk sıraya da yerleşmiş bile. Her mevsim fazlaca ilgi görse de en çok havaların ısınmasıyla dolup taşıyor. Ziyaretçilerin çoğunluğunu Çinliler oluşturuyor. Çinliler burayı o kadar çok sevmiş ki aynısını Çin’de yapmışlar. Bundan sonrada buraya ilgi daha fazla artmış. Gezerken her on kişiden dokuzu Çinli, biri yabancı o belki de bir gün siz olursunuz.

Bu yazımızda sizleri;

  1. HALLSTATT’TA GEZİLECEK YERLER
  2. HALLSTATT’A NE ZAMAN GİDİLİR?
  3. HALLSTATT’A KAÇ GÜN AYIRMALI?
  4. HALLSTATT’A NASIL GİDİLİR ?

bilgilendirirken, daha önce yazmış olduğumuz diğer yazılarımızı da okumadan sakın yola çıkmayın!

HALLSTATT’TA GEZİLECEK YERLER;

  1. Gölün Kıyısında Muhteşem Manzarayı Seyretmek

Buraya gelince güzelliği karşısında vurulmamak elde değil. Hem gölün kıyısında dolaşmak hem de manzarayı seyretmek farklı bir tat. Her mevsim farklı güzellik katsa da hareketlenmeye başladığı zaman ilkbahar aylarında daha bir sıcak karşılıyor gelenleri. Özellikle gölde dolaşmak isteyenler için bahar ve yaz ayları en doğru zaman.

2. Kuğularla Kucaklaşmak

Gölün kıyısında dolaştığınızda sizi ilk karşılayanlar da kuğular oluyor. Burada çektiğiniz fotoğrafların en güzel kareleri de onlardan oluşuyor. O kadar insanlara alışmışlar ki hemen yanaşıyorlar.

3. Şirin Mezarlığı, Kemik Evi ( Beinhaus) ve St. Michael Şapeli

Köyün içine doğru uzandığınızda, dar sokaklarda yükseldikçe karşınıza çıkan köyün şirin mezarı ve hemen arkasında yer alan kemik evi buraya ait gezilecek yerlerin ilk sıralarında yer alıyor. Buraya ait detaylarda daha önce sayfamızda yayınladığımız Kemik Evi (Beinhaus) – Hallstatt yazımızda bulabilirsiniz.

4. Fünikülerle Yükselmek

Alplerin  kıyısına kurulu  bu şirin köyün üstündeki güzellikleri keşfetmek ve eşsiz manzaraya karşı yavaş yavaş yükselmek için en ideali füniküleri tercih etmek. Kimine göre oldukça maliyetli olsa da inan ki hem eşsiz manzarayı seyretmek hem de yukarıda bekleyen güzellikleri görmek her şeye değer. Füniküler yaklaşık 20 kişilik, doldukça hareket ediyor. 12-15 dakikalık yolculukta kişi başı 30 euro.

5. Skywalk’ta seyre dalmak

Kısa süreli de olsa nefis bir manzaraya karşı yavaş yavaş yükselmek oldukça keyifli. Fünikülerden inince önünüzdeki kalabalığın arasına karışarak önceliği Skywalk’a yani Gözlem Noktası’na veriyorsunuz. Gölü, tepeden gören müthiş bir manzaraya sahip bu nokta World Heritage View yani Dünya Miras Görüş noktası olarak tescillenmiş.

6. Dünyanın En Eski Madenine Yolculuk

Dünyanın en eski ve hala aktif olan tuz madenine çıkmak için iki seçeneğiniz var. Ya tabana kuvvet diyerek yaklaşık bir saat yürüyüşle varacaksınız, (bu rota oldukça yorucu ve bizim gibi kısıtlı zamanda çok yer gezenler için uygun bir tercih değil) ya da yaklaşık 20 kişilik kapasiteli fünikülerle çıkacaksınız. Biz ikinci yolu seçerek füniküleri tercih ettik.

Füniküler, Hallstatt’ın diğer ucundan sizi madenin bulunduğu tepeye yaklaşık 10 dakika da çıkarıyor.  (Fünikülerin ücreti kişi başı 30 Euro, bunun içinde füniküler ve madene giriş ücreti yer alıyor). Bu kadar ücret ödemem tabana kuvvet diyenlerin de karı 4 Euro olacak çünkü  gerisi madene giriş ücreti.

Madene dair her şeyi daha önce yayınladığımız Hallstatt Tuz Madeni yazımızdan okuyabilirsiniz.

7. Marktplatz’ı (Ana Meydanı) Gezmek

Buranın en hareketli yeri, merkezi yani ana meydanın çevresi. Bütün dükkanlar, restoranlar burada toplanmış.  Geniş meydanın ortasındaki heykeliyle güzel bir fotoğraflık alan Marktplatz.

8. Sokakları Keşfetmek

Daracık sokaklarında kaybolmak, keyifli…

9. Yazın Hallstatt’daysanız Kano, Kayaking, Rafting veya Trekking Yapın

Bu etkinlik yazın gelenlere, diğer mevsimlerde ancak köyün sokakları, gölün kıyısıyla yetiniyorsunuz. Hangi mevsim olursa olsun manzaranın güzelliği yetiyor.

HALLSTATT’A NE ZAMAN GİDİLİR?

Öncelikle şunu söylemeliyim, Hallstatt’a her mevsim gidilir. Ancak her mevsimde her şeyi yapamazsınız. Neler bunlar?

Tuz madeni nisan- ekim arasında açık.

Gölde gezinti baharın gelişiyle başlıyor.

Hepsini yapma arzusuyla buralara kadar gelecekseniz, bahar ve yaz ayları en iyi zaman. O zaman da turistten kaynıyor…

HALLSTATT’A KAÇ GÜN AYIRMALI?

Bana göre günübirlik geldiğinizde hemen hemen her yerini gezersiniz. İllaki sabahleyin göl manzarasıyla uyanmak niyetiyle gelmişseniz iki gün yeterli.  

HALLSTATT’A NASIL GİDİLİR ?

Buraya gelmek için seçenek çok. Viyana’dan arabayla geleceksiniz yaklaşık 3,5 saat sürüyor. Trenle 4 saati buluyor. Trenle  hem keyifli, hem de daha ekonomik olsa da aracı seçenler geldiğinizde arabanızı otoparka bırakmak zorunda kalıyorsunuz.

Trenle Hallstatt’ a Geliş ise;

Trenle, Hallstatt’a gitmek için en çok tercih edilen iki şehir Viyana ve Salzburg. Gidiş-dönüş bileti 3 veya 4 hafta önce alındığı da daha ekonomik oluyor. Herkesin bildiği gibi istasyona varınca gölün karşısına geçmek için tek bir seçeneğiniz var, o da  tek yöne 2.5 euro vereceğiniz, toplamda 4 dakika süren ve trene göre saatleri düzenlenmiş minik bir tekne turu.

Trenle dönüş yapacaklar için 18.54’te hem Viyana, hem de Salzburg’a, Hallstatt’dan kalkan son tren.

Bizim gibi Salzburg’tan araçla sabahtan gelip, gezip döneceklere de yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Bana göre hangi şekilde olursa olsun yol boyunca masalsı tatta köylerden geçiyorsunuz. Yol manzarası da bir başka güzel…

Araçla gelecekler dikkat!

Köyün hemen girişinde veya fünikülerin yanında yer alan park alanından başka yere aracınızı park edemiyorsunuz. Park yeri ücretli!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz