Gülen İnsanların Ülkesi Tayland’a Dair Birkaç Şey

1080
0

Tayland, çoğumuzun hayallerini süsleyen ülke. Herkes gibi doğal olarak bizimkini de süsledi. Uzunca bir süre ‘’ne zaman, nasıl gideriz?’’ sorularıyla yoğrulurken, bir anda gelişen planların sonrasında gerçekleşen bir geziye dönüştü. Bu yazımızda;

Tayland’a nasıl gidilir?

Hangi mevsimde ya da ayda gitmeliyiz?

Ne kadar kalınır?

Gezip gördüklerimiz,

Pattaya Gezi Rehberi

Bangkok Bangkok

Phuket’te Tatil Keyfi

Tayland’ın Eski Başkenti Ayutthaya

Yüzen Pazarlar- Bangkok

Thai Yemekleri

Tropikal Meyveleri

Nelere Dikkat Etmeli?

Geziden Geriye Kalanlar,

Deneyimlerimize ulaşacaksınız…

Tayland’a nasıl gidilir?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki turdan ve grup gezilerinden çok bireysel gezmeyi seviyoruz.  İster tur olsun, ister bireysel kendi içlerinde artı ve eksileriyle farklı güzellikler barındırıyorlar.

Bireysel gittiğimiz için öncelikle tur tarihimizi belirledik. Tarih az buçuk şekillenince ucuz bilet kovalamaya başladık. Uzun ve uzaklara yapılacak yolculuklarda önceliğimiz düşük maliyetle çok yer keşfedebilmek…

Ülkemizden Tayland’a uçuş yapan dört farklı firma ekranımıza düştü. Başta THY olmak üzere Qatar Air, Aeroflot, Emirates gibi farklı firmalar birbirine benzer fiyat ve konfor sunuyorlardı. Gönül isterdi ki Thy direk uçalım yollarda savrulmayalım ancak biraz maliyetli olunca Thy ve Emirates’i üzülerek elemek zorunda kaldık. Geriye kalan iki firmadan biri olan Qatar Air’i seçip Doha üzerinden aktarmalı olarak İstanbul- Bangkok biletimizi gidiş- dönüş olarak aldık. İkinci bir alternatif olarak İstanbul –Bangkok gidip, Phuket- İstanbul olarak dönüş yapabilirdik ancak nedeni bilinmez bundan vazgeçtik.

Aktarmalı uçuşlardan da biraz bahsedeyim. Bir kere öyle dayanılmayacak gibi zor değil, gayet kolay. Qatar Air ile uçuşumuz oldukça konforluydu. Ekonomik uçuş seçmemize rağmen rahatımız için her şey düşünülmüş, yemek ve ikramlarda oldukça iyi ve yeterliydi. Güler yüzlü, ilgili bir ekiple uçuş olunca oldukça rahat ettik. Doha’da gidişte bir saatlik aktarma için beklerken, dönüşte bu süre dört saate yükseldi.

Aktarmalı uçuşlarda genellikle Doha Havaalanı kullanıldığı için yolcuların rahatı için her türlü konfor düşünülmüş. Evimiz kadar olmasa da ortam oldukça rahat. Tek olumsuz tarafı fiyatların biraz yüksek oluşu. Gece başlayan yolculuğumuz yaklaşık 10 saat sürdü. Öğleye doğru Bangkok Suvarnabhumi Havaalanı’na iniş yaptık.

Bangkok’ta iki havaalanı var. Uluslararası uçuş Suvarnabhumi Havaalanı’na yapılırken, ülke içine yapılan seyahatler de Bangkok Don Meung havaalanı’ndan yapılıyor. İki havaalanı arasında araçla yaklaşık 20 dakikalık mesafe var. Havaalanına indikten sonra bizim programımız direk Pattaya’ya gitmekti. Bu nedenle havaalanın alt katında yer alan otobüs gişelerinden biletimizi alarak belli sıklıkla kalkan otobüse binerek Pattaya’ya geçtik.

Hangi mevsimde ya da ayda gitmeliyiz?

Tayland’da mevsimler; serin,  sıcak ve yağışlı olmak üzere üçe ayrılıyor. Serin mevsim, kasım ve şubat aylarını kapsıyor.  Bu dönemde hava ılık, yağış az ve nem oranı oldukça düşük. Bu nedenle turizm sezonunun en yoğun olduğu dönem bu mevsimde oluyor. Bu mevsim haricindeki dönemlerde otel, uçak ve tur ücretlerinde ciddi indirimler görülüyor. Sıcak mevsim, mart ve haziran aylarını kapsıyor. Bu dönem rahatsız edici bir şekilde nemli ve sıcak oluyor. Sıcaklık 40 dereceyi buluyor. Temmuz ve ekim arası yağışlı mevsim olarak geçiyor. Bu dönemde muson yağmurları oldukça etkili.  

Mevsimlere ve hava koşullarına göre en uygun dönem serin mevsim. Bizde gezimizi ocak sonu şubat başını kapsayan iki haftalık süreye yaydık. Her ne kadar turizm açısından en yoğun ve en yüksek dönemde olsa şartlar bunu gerektirdi.  

Ne kadar kalınır?

O kadar yol gelmişken en az bir hafta kalmalı, doyasıya gezmek ve eğlenmek isteğine göre de süreyi uzatabilirsiniz…Biz tam zamanlı çalışanlar olarak ancak iki haftamızı ayırabildik.  

Thai Yemekleri

Gidenlerin fotoğraflarında gördüğünüz böcekleri çıkarırsak, biraz da lezzet arıyorsanız Thai Yemekleri oldukça lezzetli tabi damak tadınıza uyarsa! Dolaşırken çarşı pazarda böcek satanları da göreceksiniz. Onlar için çerezlik olan bu ürünler bize oldukça uzak tatlar olabilir. Yine de tatmadan dönmeyin derim!

Tropikal Meyveleri

Tropikal iklimiyle Tayland tam bir meyve cenneti. Hatta Asya’nın meyve bahçesi de diyorlarmış. Tarım burada çok iyi, toprağı çok zengin. O yüzden geldiğinizde bol bol meyve yiyin. Özellikle ananasın en lezzetli olduğu ülke burası. Baby ananas denen minik ananaslar da sadece Phuket’te yetişiyor. Mutlaka tadına bakın derim.

Gezip gördüklerimiz,

İlk durağımız Pattaya’ydı. Ülkeye adım atar atmaz soluğu burada aldık. Pattaya’ya dair her şeye Pattaya Gezi Rehberi’nden ulaşabilirsiniz. İki günlük serüvenin ardından yönümüzü Bangkok’a çevirdik. Pattaya’da çok zaman geçirmeye gerek yok.  Hatta ‘’Gitmenize gerek yok. Gitmeseniz de olur ’’ diyenler oldu ama biraz merak biraz da gelmişken görelim düşüncesi bizi sürükledi.

Bangkok’ta dört gün kaldık.  Şehre dair her şeye Bangkok Bangkok yazımızdan ulaşabilirsiniz. Gezimizin son durağı Phuket’ti. Gezi süremizin en uzun ve en keyifli bölümünü burada yaşadık.

Phuket, hepsinden  farklı bir dünya. Eğlencenin, dinlenmenin doğru adresi. Gezip görülecek yerler, konaklama seçenekleri, eğlence yerleri, çılgın gece hayatını Phuket’te Tatil Keyfi’nde anlattık, okuyabilirsiniz.

Nelere Dikkat Etmeli?

Tarihi ve doğal güzellikleriyle oldukça zengin bir kültüre sahip ülkede öncelikle gezilecek yerler listesinde ilk sıraya tapınakları almak gerekiyor. Her inancın kendine has kutsallığından dolayı tapınakları gezerken giyiminize oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. Havanın güzelliğine uygun giyinsek de kutsal alanları gezerken giyimimiz biraz daha kapalı olması gerekiyor. Kıyafetiniz uygun değilse zaten içeriye girmeden sizi uyarıyorlar. Girişte satılan pantolon, tişörtlerden hangisine ihtiyacınız varsa satın alıp, giyinerek girebiliyorsunuz.

Unutmayın, sakin ve güler yüzlü insanların memleketinde dolaşıyorsunuz! Anlık ses yükselmesi, bağırarak konuşmadan oldukça rahatsız oluyorlar. Hazır gelmişken yerelle iletişimi zenginleştirmek adına Thaice ‘’Günaydın, iyi akşamlar, teşekkür ederim ‘’ gibi birkaç sözcüğü, kelime haznenize ekleyerek zenginleştirebilirsiniz. Oldukça mutlu olacaklarını söylemeden geçmeyeyim.

Geziden Geriye Kalanlar

Uzun bir tatil programını yapsanız da oraya gittiğinizde değişen ve gelişen planlar hem geziye hem de keyfinize renk katıyor. Bangkok’ta hiç hesapta yokken bir anda Milonga Gecesi’e ışınlandık. Bangkok’un lüks mahallesinde bir mekanda tangoya gönül verenlerin buluştuğu yerde hoş vakit geçirdik. Giriş ücretli online rezervasyon yaptırabiliyorsunuz. Gittiğiniz ülkelerde belli aralıklarda yapılan bu tarz etkinliklere internetten rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Gidiş ve gelişte ulaşım aracı olarak taksiyi kullandık. Giderken taksicinin kazıkladığını dönüşte anladık. Demek ki her ülkede bu durumlar yaşanıyor olsa da üzücü…

Tiktok ulaşım araçlarıyla burada tanıştık (bu kadar uzaklara ilk açıldığımız yer, Tayland. Tadını alınca devamı da gelecek). İster yemekleri olsun, ister meyveleri oldukça lezzetli tatmadan dönmeyelim. Her ne kadar Tayland ucuz diye belleklerimize işlense de biz gittiğimizde durum biraz değişmişti. Eskiden 1’e 10 iken şimdi 1’e 5’e denk gelince (fiyatı 5’e bölerek hesaplıyoruz.) bizdeki fiyatlarla hemen hemen aynıydı. Kısaca artık anlatıldığı gibi çok ucuz değil. Normal durum!

Son olarak yerelin çoğu İngilizce bilmiyor. Bunu da dert etmeyin! Akıllı telefonlarla artık her şey çok kolay. Geriye sadece bilet alıp yola çıkmak kalıyor…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz