Abant Gezi Rehberi

1385
0

 

Burası Abant, Bolu’nun en popüler dinlenme yeri. Popüler diyorum çünkü hemen herkes tarafından biliniyor. Hafta sonu yakın yerlere kaçamak yapanların da listesinin ilk sırasında yer alıyor.  

Burayı cazip kılan, Abant Gölü. Göl, yeraltında meydana gelen tektonik çöküntüler sonucunda oluşmuş. Deniz seviyesinden yüksekliği 1328m. derinliği 18, yüzey genişliği de 1.25 km2’yi  buluyor. Abant Gölü’nü dağlardan gelen kar ve yeraltı suları besliyor. Göl, Abant ve Keremali Dağları üzerinde yer alıyor. Göl ve çevresinin 1196 hektarlık alanı Tabiat Parkı olarak işletiliyor. 

Gölün çevresinin genelini köknar olmak üzere çam ve kayın ağaçları sarıyor. Ağaç çok olunca  bol oksijenli mis gibi havası oluyor.

GELİNCE NE YAPMALI?

 

 

Aracınızla geldiyseniz önce gölün çevresini bir turlayın. Aracınızı park ettikten sonra gerçek anlamda tabiat parkına adım atmış oluyorsunuz. Bir tarafta sayfiyelik yerler, diğer tarafta ise otel ve cafeler yer alıyor. Yaklaşık 7 kilometre uzunluğundaki gölün çevresini turlayın. Yürürken her yeri keşfedip, bol bol da fotoğraf çekeceksiniz.

Geliş zamanınıza göre yapacaklarınızda değişiyor. Kışın gelmişseniz eğer, her yerin beyaza bürülü halini çok seveceksiniz. Belli alanlarda yer alan kiralık kızaklarla kaymanın tadını çıkaracaksınız. Kızakla kaymak sadece kışa özgü bir durum onun dışında hangi mevsimde gelirseniz gelin diğer yapacaklarınız değişmeyecektir. 

Parkın girişinde  yer alan faytonlarla göl turu yapabilirsiniz. Etrafta dolaşırken çalgıcıların nağmelerine doğru ilerleyin. Günübirlik farklı yerlerden gelen grupların arasına karışıp, müzik eşliğinde eğlencelerine katılabilirsiniz.  Halay mı çekersiniz, Ankara Havası mı olur bilinmez ama keyif alacağınız kesin.

Etrafta at turları yapılıyor. Çoluk çocuk gelmişseniz, at turları çocuklar için oldukça ilgi çekici. Eğer günübirlikçilerdenseniz sayfiye yerlerindeki masalardan birine yerleşip, mangalınızı yakabilirsiniz. Açık havada iştahın da  açık olduğu yerdesiniz. Mangalınız yoksa üzülmeyin oteller var, kafeler var.

Çevre turu da yapabilirsiniz. Yakındaki köylere doğru yürür, köy ürünleri olan yiyeceklerden, el emeği işlemelerden de satın alarak ekonomiyi canlandırırsınız. Ev yapımı ürünler bu yöreye ait; reçeller, peynirler, erişte, bal ve daha birçok çeşit sayabiliriz.

Gölün girişinde yer alan Abant Tabiat Müzesi’ni de gezmeden dönmeyin!

HANGİ MEVSİM GELMELİ ?

 

 

Her mevsimi bir başka güzel. Sonbaharda renklerin cümbüşünü  yaşarken; kışın beyazlar içinde  kızak keyfi yapar, soğuktan titreyerek göle karşı sıcacık içecekle ısınmaya çalışırsınız. Ya baharda ? Yeni açmaya başlayan renk renk nilüferleri,  gölün yüzeyinde salınırken görürsünüz. Yaz da kamp zamanıdır.

Havalar ne kadar sıcak olsa da burada Karadeniz havası dolaşır, durur. Hiç ummadığınız anda Karadeniz yaylalarını da aratmayacak tatta hafif bir sis çöker. Göz gözü görmez. Sonra beş dakika da dağılır gider.

KONAKLAMA

Diğer tabiat parklarından faklı olarak burada konaklayacağınız tesisler mevcut. Gölün kıyısındakilerin fiyatları yüksek, girişte yer alan pansiyon ve bungalovlarda daha uyguna kalabilirsiniz.

NASIL GELİRİM?

Abant Gölü, konum itibariyle güzel bir yerde, bu nedenle buraya ulaşımda çok kolay. İstanbul ve Ankara’ya eşit mesafede. İstanbul’dan gelecekler için Bolu kent merkezine sapmadan otobandan Abant sapağına dönebilirsiniz. Ankara’dan gelecekler de Bolu’yu geçtikten sonra Abant sapağından dönebilirler.

DİP NOT

Tabiat parkı olunca giriş ücretli tabi. Her mevsim ilginin yoğun olduğu yerlerin başında geliyor. Genelini günübirlikçiler oluşturuyor. Bu nedenle piknik alanlarında çöpler birikiyor. Doğayı korumayanları uyaralım!

Kışın gelecekler giysilerini hava koşullarına uygun olarak seçmeliler. Yoksa donarsınız. Burada hava hemen soğuyor.

Kamp yapacaklar için en uygun zaman bahar ve yaz. Ancak ortama uygun donanıma sahip malzemeniz olmalı. Burada kamp yapmak öyle kolay değil.

Çevrede fazla umumi tuvalet yok, olanı da ücretli. Gölün kıyısında kahvenizi, çayınızı içeceğiniz birkaç mekan mevcut. Fiyatlar makul. Gelince çok güzel keyifli bir gün geçireceğiniz kesin. Buraya kadar gelmişken yakında yer alan Gölcük’e de uğramadan ayrılmayın. Aşağıda linki bulunan Gölcük gezi rehberi yazımızı  da okumadan yola çıkmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz