Bursa’nın Üç Güzeli – Gölyazı, Mudanya, Trilye

2103
0

 

Yüzlerce yıla yayılan bir tarihe, yeşillik, doğa, kültür de eklenince, ortaya güzel ilimiz Bursa çıkıyor. Bursa’ya  yolunuz düşerse üç güzeli görmeden, gezmeden hatta yetinmeyip dolu dolu yaşamadan dönmeyin.  Gölyazı, Mudanya, Trilye… Biz üçünü bir günde dolaşıp, deneyimliyoruz. İlk gözdemiz Gölyazı…

Küçük bir yarım adanın üstünde kurulu, eski çağlara uzanan geçmişiyle şirinlikte ve güzellikte ilk sıraya oturuyor. Şimdi sit alanı olarak ilan edilen bölgenin, geneli balıkçılıkla geçinse de, turizm de ekonomiye oturmuş gibi görünüyor. Bunun için oldukça yol kat etmek gerekiyor. Gölyazı, eşsiz manzarası, doğası, eski Rum evleri, hele hele kıyıya çekili tekneleriyle fotoğrafçıların  tutkulu aşk yaşayıp, bağlandığı güzellikleri barındırıyor.. Hani bir dokunsan bırakılamayacak güzellikte. Sade bir hayat sürüyor, yerlisi. Gününü ya balık yakalayarak ya da yetiştirdiği zeytini ve diğer ürünleri satarak geçiriyor. Şimdi gezginlerin de gözdesi… Dar sokakları ve mimari önemi olması nedeniyle çok fazla yabancı araç girişine izin  verilmiyor. Yolunuz buraya düşerse aracınızı dışına park edip, bu büyülü atmosferi adım adım dolaşın.  

 

 

Gölyazı’dan çıkınca biraz farklı istikamette ilerleyerek Bursa’nın denize açılan penceresi Mudanya’ya geliyoruz. Nüfus bakımından daha kalabalık. Bölgenin genelinde Girit’ten göç eden Türkler yaşarken, ister yapıları, ister yaşam tarzıyla keyifli bir yer. Bu keyfe eklenen mis gibi deniz havası, bölgede yaşanılacak yerlerin ilk sırasına da oturtuyor. Her şeyden önce sahilde bütün günü geçirmek bile bir ömre bedel.

 

 

Bursa’nın üçüncü güzeli tabi ki   Trilye. Bir zeytin cenneti Trilye’nin diğer ismi Zeytinbağı . Mudanya’yı geçince virajlı yolda ilerlerken, bir taraf uçurum bir taraf yemyeşil orman… Sağa baksan deniz, sola çevirdiğinde sık ağaçlar, geneli zeytin… Kıvrıla kıvrıla ilerlerken bir anda karşına ‘’pat’’ diye çıkıyor. Bir burunun tepesinden başlayan ve  aşağıya doğru yayılan evlerin  genelini eski yapılar oluşturuyor.  Korunarak günümüze ulaşan, şirin eski Rum köyü, iki katlı cumbalı evleri, dışarıya çıkan bacaları ve  tüten dumanıyla büyüleyici. Küçük çarşısını oluşturan dükkanlar, önlerindeki sepetlerde zeytinler ve zeytinin her çeşidi yer alırken, farklı ürünlere rastlasak da zeytin ekonominin baş köşesine oturmuş bile. Hani yolunuz buralara düşerse aşağıdaki linklerden gezi rehberlerini de okumayı unutmayın!!!

GÖLYAZI GEZİ REHBERİ

MUDANYA GEZİ REHBERİ

TRİLYE GEZİ REHBERİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz