Yeşil Bursa’nın Mavi Yüzü Mudanya Gezi Rehberi

1491
1

 

Yüzlerce yıllık tarihi geçmişi içinde barındıran, geçmişte ve günümüzde  önemli bir yeri olan şirin belde Mudanya. Aynı zamanda Bursa’nın denize açılan penceresi, bir limanı… MÖ. 7. Yüzyıla kadar uzanan tarihiyle zamanın ötesine geçmiş olan bu şirin ilçe, zenginliklerini de cömertçe önümüze seriyor.

 

MUDANYA MÜTAREKE EVİ VE MÜZESİ

 

 

Bu tarihi yalı 3-11 Ekim 1922 tarihleri arasında Kurtuluş Savaşı’nın zaferle bitiminin ardından tarihi anlaşmaya katılan tarafların hararetli tartışıp, anlaştıkları, aynı zamanda Ankara Hükümetinin de Türk Milletinin tek temsilcisi olarak kabul edildiği yer. İki kattan oluşan yalı 1937 yılında Mudanya Belediyesi’ne bağlı müze olarak açılmış.  Kurtuluş Savaşı ve Mütarekeye ait birçok belge, o döneme ait eşyalarla sergileniyor.

 

GİRİTLİ MAHALLESİ

 

İki katlı, cumbalı,   farklı renklere boyalı evlerin oluşturduğu, İtalyan mimar Piçiretu’nun planladığı mahalle.  Evlerin konumu öyle güzel ayarlanmış ki hangi aralıktan bakarsanız bakın deniz görünüyor. Mütareke yıllarında Girit’ten gelen Türkler’in yoğun yaşadığı bir bölge burası.  

 

DAR SOKAKLARI, ŞİRİN DÜKKANLARI

 

 

Eski ve dar sokaklara dizili esnafın geneli zeytinci. Başka dükkanları görünce de ister istemez içeriye giriyorsunuz. Hele turşucuya rastlayınca bir bardak turşu suyunun tadına bakmadan çıkamıyorsunuz. Bu kadar zeytin çeşidinin arasında turşu fark yaratıyor.

BALIK LOKANTALARI VE MEZELER

 

 

Sahil boyunca sıralanan balık lokantaları lezzet yarışında. Balığın yanında sunulan birbirinden farklı zeytinyağlılar parmakları yedirtecek lezzette. Mavi, beyaz dekorasyonları, ahşap sandalyeleriyle, ada havasını alacağınız, Girit’ten esintilerin yer aldığı mekanlarda adadaymış gibi yaşayıp, birbirinden lezzetli yiyecekleri tadarak kendinizden geçeceksiniz.

PLAJLARI

 

Yazları sıcak, kışları da ılıman geçince haliyle plajlar da halkın ve gelenlerin gözde yerleri oluyor. Siye ve Trilye  plajları ilk sırayı alıyor. Biraz merkezden uzaklaşınca yoğun bir şekilde yazlıkların yan yana sıraladığını görüyorsunuz. Biraz yeşilliği bozup,  aralara dizilselerde önlerine serili manzaraya karşı günü bitirmek burada yaşayanlar için muhteşem olsa gerek.

ULAŞIM

Günün belli saatlerinde İstanbul’dan kalkan feribotlarla ulaşım kolaylıkla sağlanıyor. İstanbul’a karadan bağlıymış gibi sabah gel, akşam git. Karadan dolaşmayı tercih edenler, biraz daha zamanı yolda geçirseler de güzel bir yolculuğun ardından cennete düşmüş gibi hissedecekler.

KONAKLAMA

Konaklama açısından zengin bir bölgedeyiz. İster butik otel,  bir pansiyon, isterseniz eski bir yalının odasında bu şirin beldeyi an ve an yaşamak güzel olacak.

Yolunuz düşerse Mudanya’ya bağlı Trilye’yi görmeden de dönmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz