Yıllarca yakınından geçtiğimiz  bu muhteşem güzelliği düne kadar bilmiyorduk. Yakın zamanda gezginlerin birbirinden güzel instagram fotoğraflarıyla medyayı sallamalarıyla ünlendi. Meraklılar da  akmaya o zaman başladı.

Yerelin ara sıra gelip serinlediği göl, şimdi oldukça popüler. Burası sıradan  bir göl  değil tabi ki. Cam gibi berrak turkuaz rengindeki suyla, bembeyaz kumsalların öpüştüğü yer. Tıpkı Maldivler gibi… Saldivler olarak bilinen Salda’yı bizde bir görelim dedik ve  yollara düştük..

Salda, Türkiye’nin en temiz ve en derin gölü olarak biliniyor. Bugünlere gelmek öyle kolay değil tabi.. Bunun içinde çok çalışılmış, çok emek sarf edilmiş.  Etrafındaki her türlü yapaylıktan arındırılarak, bölge koruma altına alınmış.  Bu çalışmada  herkes seferber olmuş. Koruma çalışmaları  hala özveriyle devam ediyor.

Buraya elini kolunu sallayarak gelip,  ‘’  Burada konaklayacağım’’ demek de öyle kolay değil. Etrafta konaklayacak otel motelden geçtim, bungalow bile yok. İllaki kalmak istiyorsan, gölün Yeşilova’ya bakan tarafında, denetimli alanda kamp yapmana izin var. Kısaca her şey kontrol altında böyle  olmasa bugünlere gelebilir miydi, bilinmez ?

Salda Gölü Nerede?

Salda, Burdur’un Yeşilova İlçesi’nde 1.180 metre  yükseklikte bir krater gölü. Göl, Yeşilova ilçesinin hemen kuzeybatısında ve ilçeye 4 kilometre mesafede yer alıyor.

Salda Gölü Nasıl Oluşmuş?

Göl, 2 milyon yıl önce antiklinal sahasında olan ve kıvrım eksenlerinin alçaldığı çöküntü havzasında çevre sularının toplanmasıyla meydana gelmiş. Salda Gölü, 184 metre derinlikle Türkiye’nin en derin gölü olmasının yanında, Mars’a benzer özellikleriyle de biliniyor. Dünya’da Mars gezegeninin özelliklerini taşıyan iki yerden biri Salda, diğeri ise Kanada’nın kuzeyinde. (Mars’ı merak edenler Salda’ya gelin!)

Salda’yı Böyle Güzel ve Çekici Yapan Özellikler Neler?

Bembeyaz  kumu, cam gibi berrak turkuaz suyu ile Türkiye’nin Saldivler’i olarak bilinen  Salda’yı, Salda yapan özellikleri kısaca sıralayalım;

 Salda, Türkiye’nin en temiz, Dünya’nın da beşinci en temiz gölü!

184 metreye varan derinliğiyle Türkiye’nin en derin tatlı su gölü.

Bembeyaz kumsalları  Maldivlerle yarışır nitelikte. 

Göle özgü endemik bitki ve hayvan türlerine sahip.

Sit alanı olduğundan çevresi imara açık değil. Hatta etraftaki gelişi güzel yapılaşmalardan da arındırılarak tamamen koruma altına alınmış!

Tektonik bir krater gölü olduğundan Salda’nın suyu soda, magnezyum açısından oldukça zengin. Ayrıca kumu da killi yapıda olduğundan cilde çok iyi geliyormuş. Çamur banyosu olmasa da tene tatlı dokunuşlarla güzelliğe güzellik katılıyor.

Etrafında yer alan kamp alanıyla, kampçıların, karavancıların, bisikletçilerin uğrak yeri.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz