Lavanta Kokulu Köy- KUYUCAK

2229
0

Son  yıllarda ünlendi.  Lavanta bahçelerinde çekilen birbirinden güzel fotoğraflarla…  Gelen, geçen, yolu düşen, duyan herkes koştu. En  güzel fotoğrafı çekmek için. Çekti de!

Burası Lavanta kokulu köy  Kuyucak. Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı şirin mi şirin bir köy. Fransa’nın Provance bölgesini aratmayacak güzellikte lavanta bahçeleriyle çevrili. 

Düne kadar  adını duymadığımız köy,  bugünlerde  deli gibi yerli turist ağırlıyor. Her şey tesadüf değil tabi ki.   1975 yılında Isparta’nın ünlü gül tüccarlarından Zeki Konur’un Fransa gezisi dönüşü  Provance’tan getirdiği lavanta köklerini  köylülere  dağıtması ile başlayan süreç, bugünlere kadar geliyor. Kısaca bugünlük bir şey değil aslında senelerdir bu köyde lavanta yetiştiriliyor. Bugün ise ülkemizin lavanta ihtiyacının %93’ünü buradan  karşılanıyor. Tabi ki tek bir kişi ya da tek bir tarla sayesinde kazanılmış bir sonuç değil bu.  Kuyucaklılar’ın hemen hemen hepsi lavantaların sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada tanınması için canla başla çalışıyor. Arkasında ciddi bir seferberlik var. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Batı Akdeniz Kalkıma Ajansı ve Anadolu Efes’in “Gelecek Turizmde” adlı kalkınma programı, hepsi Kuyucak’ı dönüştürmek için birlikte çalışıyor.

Köye geldiğinizde girişten itibaren yoğun bir kalabalık karşılıyor.  Gelince ilk önce yeme telaşı yaşayanlara girişteki mekanlar oldukça kalabalık söyleyeyim. Hele birde hafta sonu gelmişseniz, vay halinize! Saatlerce beklemek zorunda kalıyorsunuz. Yukarıya, köyün içine doğru uzandığınızda, kapısının önünde tezgahını kuran, lavantalı ürünleri satan köylülerin bir iki masalık yer işgaliyle gelenlere elde açmalı gözleme yaptıklarını da göreceksiniz. Patatesli, yoğurtlu, peynirli ve buraya özel haşhaşlı gözlemeleri tatmayı unutmayın!

Kuyucak’ta sadece gözleme yok, birbirinden değişik lavantalı ürünlerde tezgahlarda satılıyor. Yağından tutunda, kolonyası, kremi, sabunu, küçük keseleri, ceviz ezmesi ve  dondurmasına kadar her şey lavantalı.

Kuyucak’a Ne Zaman Gelinir?

Lavantaların açtığı zaman haziran sonu, temmuz başı. Temmuzdan sonra hasat zamanı gelirseniz mis kokulu lavantaları bulamayabilirsiniz.

Niyetiniz bolca fotoğraf çekmekse eğer köyün girişinde, yol kenarındaki tarlalar oldukça kalabalık. Turların fotoğraf için yığıldığı alanlarda orası. Bireysel geliyorsanız eğer yoldan uzaklaşın.

Çekim için en uygun zaman sabah gün doğumu, akşam gün batımı renkleri bir başka güzel. Köylü fotoğraf sevdamızı bilerek değişik tarlaları fotoğraflık sete dönüştürmüş bile. Bir salıncak, bir kapı, renkli tüller şimdilik olanlar… Gerisi sadece sana kalıyor.

Kuyucak’a Nasıl Gidilir?

Kuyucak’a  gelmek için ilk önce  Isparta’ya gelmeniz gerekiyor. Isparta’ya yaklaşık 45 km uzaklıkta , Keçiborlu’ya ise 15 km uzaklıkta yer alıyor.

 ‘’Kendi aracımla mı, turla mı geleyim?’’ sorularına cevabımız size hangisi uyarsa onu tercih edin olacak. Amacınız bolca fotoğraf çekmek, köyü kıyı bucak keşfetmekse  kendi imkanlarınızla gelmek daha mantıklı. Yok kısa sürede olsa  uğrayıp, birkaç saatlik zamanla yetinecekseniz o zaman turu tercih etmelisiniz.

Buraya kadar gelmişken,  Isparta’daki Eğirdir Gölü’nü ve Burdur’daki Salda Gölü’nü de mutlaka görmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz