Şahindere Kanyonu’nda Yürümek- Kazdağları

2364
1

Hasan Boğuldu Şelalesi’nden sonraki durağımız Şahindere Kanyonu. Kanyona gidebilmek için Altınoluk’a doğru ilerliyoruz. Şahindere Kanyonu ve Piknik Alanı Kazdağları Milli Parkı içerisinde Altınoluk’a 2 km uzaklıkta bulunuyor.  Yol boyunca zeytin ağaçlarının arasında ilerledikten sonra Şahinderesi’ne gelince aracımızı park ediyoruz. Kanyona giriş ücretimizi ödedikten sonra sırt çantamızı alıp, seslerin geldiği yöne doğru ilerliyoruz.

Hava güzel olunca çoluğu çocuğu, yiyeceğini kapan gelmiş. Biraz kalabalık, bakalım ilerideki duruma. Ayaklarımızda deniz ayakkabılarıyla yarı suda yarı kaya, patikada ayağımızı basacak nereyi bulursak ilerliyoruz.  Yaklaşık 1 km yürüyoruz. Şelaleye  geliyoruz. Burada oluşan gölcüğün içinde yüzenler mi, kayaya çıkıp suya atlayanlar mı, etrafındaki kayalarda ya da sandalyesini bulduğu yere koyup serinleyenler mi ne ararsan var. Tam bir cümbüş havası! Getirdiği yiyeceklerle piknik yapanlar da cabası…

Bizde buz gibi suda serinledikten sonra kıyıda bir kayanın üzerinde oturarak etrafın güzelliğinin keyfini çıkarıyoruz. Kanyonun girişine doğru tırmanmak cesaret istese de asıl doğal güzellikler orada! Bu arada kanyon, içerisinde 800 çeşit bitkiyi de barındırıyor.

Kanyonda Yürümek mi, Yüzmek mi Yoksa Piknik mi?

Kanyon içerisinde doğa yürüyüşünden tutunda bitki keşfine, piknikten serinlemek için dereye girmeye kadar birçok şey yapılıyor.  Her ne kadar bölgenin yerlisi kıyısında keyif yapmayı tercih etse de bizim gibi maceraperestler için kanyon yürüyüşleri zorlu da olsa yapılıyor. Sakinliği sevenler, dinlenmeyi tercih edenlerin de önceliği piknik oluyor.  Buz gibi sularında serinlemek isteyenlerinde doğru adresi burası.

Şelaleye kadar olan bölüme gitmeniz için rehber gerekmiyor. Bu bölüm kanyonun girişinden itibaren yaklaşık 1 km’lik bir doğal parkur ancak burdan ötesi profesyonelliğe girdiği için rehbersiz olmuyor.

Şelalenin göletinde bahar ve yaz aylarında tertemiz, kireçsiz suda yüzen insanlarla karşılaşabilirsiniz. Suyun oldukça soğuk olduğunu belirtmeliyim. Yanınıza mayo, deniz ayakkabısı, havlu almayı unutmayın! Hatta içinize mayonuzu giyip yürümeye başlayın. Dere içerisinde yürürken bazı yerler kaygan oluyor bu nedenle ayağınızda deniz ayakkabısı olsun. Kaygan yerler olduğu için plaj terliği veya kaygan tabana sahip ayakkabıyla yürümek oldukça zor.

Kanyon içerisinde belirlenen alanlarda mangal, semaverde çay yapmak için ateş yakmaya izin veriliyor ancak ateşi yerde değil mangal düzeneğinde yakmanız gerekiyor.

Masalar için ekstra ücret gerekmiyor. Düz zeminde, ağaç altlarında, dere içerisinde 6 kişi için yeterli genişlikte piknik masaları mevcut.

Şahindere Kanyonu Giriş Ücreti

Kanyona giriş için kişi başı belli bir ücret ödeniyor.  Aracınızı park edebileceğiniz bir otopark bulunuyor. Yaz aylarında hafta sonu yoğun olduğundan park sıkıntısı yaşamamak için sabah erken saatlerinde gelmek daha iyi.

Şahindere Kanyonu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Şahindere Kanyonu, Balıkesir’in Edremit ilçesi Altınoluk beldesinin kuzeyinde yer alıyor. Balıkesir’in merkezine yaklaşık 110 km mesafede bulunuyor. Altınoluk merkezine girdikten sonra yazlık evlerin ve sokakların arasından Kazdağları’na doğru kuzeye dönmeniz yeterli. İşte tam burada navigasyonu açmak gerekiyor. Kısa bir süre zeytin ağaçlarının arasındaki yoldan ilerledikten sonra  karşınıza çıkan tabelayla geldiğinizi anlıyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz