Paros Adası

1703
0

IMG_6993

‘’PAROS PAROS’’ sesleriyle önce irkilir sonra adaya geldiğinizi anlarsınız. Rahat geçen yolculuğun sonunda adada ilk karşılayan meydandaki yel değirmeni olur. Evet en büyük üçüncü Kiklad Adası’na ‘’Hoş Geldiniz!’’ der. Geleni karşıladığı gibi gideni de uğurlar.

 Gelen, giden, inen , binen ve karşılayanların arasından şöyle sıyrılınca, birde Parikia’de otelinizi ayarlamışsanız keyfinize diyecek yoktur. Aman adanın başka yerlerinde kalınmazmış gibi bir yargı oluşmasın. Tabi ki çok güzel köyler de var. Benim ki yolculuk sonrası tembellik sadece. Biraz da Parikia’ye torpil olsun!. Adanın her köşesine gitmek, kıyısını bucağını karış karış keşfetmek için kiralık araçlardan Atv’ye, bisiklete kadar her şeyi buradan ayarlayabilirsiniz. Kısacası adanın kalbi de diyebiliriz.

ADADA GEZİLECEK YERLER

PARİKİA

IMG_6954

Adanın kalbi PARİKİA’dır, demeliyim! Her feribot buraya yanaşır, gelen giden buradan geçer. Adanın en büyük ve en gelişmiş yerleşim yeridir. Sahil boyunca ilerleyip, limandan uzaklaştığınızda kıyıya dizili oteller ve önünde yer alan plajlarla karşılaşırsınız. Limandan içe doğru süzüldüğünüzde asıl görülmesi gereken yer eski şehir olarak da nitelenen bölgedir. Daha çok adanın yerlileri yaşarken, değişik bir çok dükkan, cafe, tavernaya da burada rastlıyorsınız. Hediyelik eşyalar cezbederken, giyimden kuşama, yemeden içmeye her şey iç içedir.

Gündüz denizin tadını çıkarır, geceleri merkezinde yer alan eski yapıların arasında dolaşabilirsiniz. Beyaz badanalı evler, evleri saran renk renk begonviller, mis kokulu leylaklar, kemerli yollar, taşlar, kapılar, çerçeveler hepsi ayrı ayrı büyüler. Akşam cıvıl cıvıl sokaklarda savrulurken ara sıra molalarla günü tamamlayacak keyifli mekanlarda; kafe ya da tavernalarda yerinizi alırsınız. Ne kadar kalabalıkta olsa sıkılmadan, yorulmadan, tamamen dinlenerek geçireceğiniz günler yitip giderken özleyeceğiniz yerlerin başında gelir.

Konaklama açısından zengin diyebileceğimiz Parikia’de, kıyıya dizili otellerde uygun fiyatlarda kalabilirsiniz. Bizimde tercihimiz bu yönde oldu. Kaldığımız otel her yere yakın olunca bayağı rahat ettik.

Parikia’nin merkezinde yer alan Ekatontapyliani Kilisesi de adaya gelince görülmesi gereken yerlerden. 100 kapılı kilise olarak da adlandırılan kilisenin şimdiye kadar 99 kapısı bulunmuş, yüzüncüsü henüz bulunamamış. Değişik mimarisi, heybetiyle ada da etkileneceğiniz mekanlardan biri.

Hazır Parikia’de dolaşıyorken Ekatontapyliani Kilisesi’nin hemen arkasında yer alan ve 3 euroluk biletle gezebileceğiniz, bölgeye has tarihi kalıntıların sergilendiği müzeyi de görmeden dönmeyin.

 

NAOUSSA

IMG_7025

Sosyetenin merkezi NAOUSSA! Söylentiye göre İngiliz, Fransız sosyetesi burada kalıyor, hatta ev satın alıyormuş. Biraz daha sakin ve zenginliğiyle gözleri dolduran bölge adanın kuzeyinde yer alıyor. Parikia’dan yaklaşık  20 dakika uzaklıkta olan Naoussa’ya gelmek için muhakkak araca ihtiyacınız var. İster arabayla ister, otobüsle hangisini tercih ederseniz rahatlıkla ulaşabilirsiniz.. Kıyıdan yükselen tepeye dizili beyaz badanalı evler, dar sokaklar, ara sıra küçük butik oteller yer alırken, kıyılar tavernalara ve limana ayrılmış. Limanda yer alan zengin yatlar bir tarafın çoğunluğunu oluştururken, diğer tarafta balıkçı tekneleri dizili.

Limandan kalkan teknelerle en meşhur plajlara da rahatlıkla ulaşabilirsiniz. On beş dakika arayla kalkan tekneler en son 19.00’da plajdan limana doğru ayrılıyor. Araçla da rahatlıkla ulaşacağınız üç önemli plajı var. Bizim tercihimiz Kolibithres oldu. Nefis ince beyaz kumsalı, etrafa gelişi güzel dizili şezlongları ve tertemiz serin sularında arınıp dinlenirsiniz. Genelde çocuklu ailelerin tercih ettiği plaj üç bölüme ayrılıyor. Değişik kayaların çevrelediği alanda su sporları da yapılıyor. Diğer tercih edilen plajlar ise Kalamies ve Monastiri. Yine buraya da tekne veya karadan aracınızla ulaşıyorsunuz. Naoussa ‘nın limanında yer alan plajı da tercih edebilirsiniz.

Gündüz sakinliğini koruyan tavernalarda, gece kalabalığında farklı bir ambiyans oluşuyor. Akşam sahildeki kalabalıkla bütünleşerek  keyifli sohbetler eşliğinde güzel deniz ürünleriyle kaliteli bir akşam geçirirsiniz.

ALİAKİ

IMG_6950

Küçük bir balıkçı kasabası olan Alikia, Parikia’den yaklaşık yarım saatlik uzaklıkta. Küçük bir koyun etrafında birkaç taverna,  önünde plajıyla hem yerim hem yüzerim dedirtecek kadar sakin ve küçük bir alan. En güzel deniz ürünlerinin tadına da burada bakabilirsiniz.

PAROS PLAJLARI

IMG_7061

Ada plaj cenneti adeta. Her türlü zevke ve ilgiye göre plaj mevcut. İster durgun tertemiz sularda yüzer, ister dalgaların keyfini çıkarır Winsurf yaparsınız. Suyun altındaki güzellikleri keşfetmek isteyenlere de dalış aktiviteleri var.

Sakin koyları tercih edenlere;

Parikia’da ; Livadia, Krios

Naoussa’da; Kolibithres, Kalamies, Monastiri, Lageri, Platia Ammos

Rüzgar Sörfü ( Winsurf) yapacaklara için ada tamamen bir cennet! En güzel koylar adanın doğu ve güney tarafı bu açıdan oldukça zengin.

Dalış (scuba diving) için Santa Maria yakınları, Pso aliki açıkları, güney doğu kıyıları uygun.

ADAYA ULAŞIM

Adaya en rahat feribotla ulaşıyorsunuz. Pire’den kalkan feribotlar yaklaşık 4 saat sürerken, Sakız adasından gelmek isterseniz 11 saati göze alacaksınız. Hellenic See Way ve Blue Star öenriceğimiz firmalar.

ADADA ULAŞIM

Yerimde duramam karış karış dolaşırım derseniz, merkez durağı Parikia’de olan otobüslerle yaklaşık 1.40 ila 2.40 Euro arasında alacağınız biletle rahatlıkla her yere ulaşırken; araç kiralamak isteyenlere belli merkezlerde yer alan araç kiralama şirketlerinden 25-55 Euro arasında fiyatla uygun araç kiralayabilirsiniz. Biraz macera olsundeyip, adaya gelenlerin çoğunluğunun tercih ettiği Atv en iyisi, yaklaşık 25-50 Euro arasında değişen seçenekte bulabilirsiniz.

YEMEKLER

Ada da deniz ürünleri ön planda yer alırken, zeytinyağlılarda oldukça lezzetli.

KONAKLAMA

Konaklama için ön Parikia ve Naoussa ilk sırada yer laıyor. En güzel seçenekleri booking.com adresinden yapabilirsiniz. Ücretsiz iptal seçeneğinin de yer aldığı sitede 500 yakın otel mevcut.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz