Mitolojik Hazine Adası- DELOS

2497
0

Yunan adalarını gezmeye devam ederken bir anda karşımıza çıkıyor, merak ediyoruz her zamanki gibi.  Arkeolojik ada olarak da bilinen  Delos’a bir gün bizde uğruyoruz.

Delos olarak bilinen ada diğerlerinden biraz farklı. Burada her hangi bir yaşam belirtisi yok. Gelenler de sadece antik çağlarda dolaşıp, gün bitmeden ayrılıyor. Buraya aynı zamanda açık hava müzesi de deniliyor. Tarihin derinliklerinde gizlenmiş döneme ait yaşamın izlerini sürerken, kafamızda dolaşan cevabını bulmaya çalıştığımız soruların peşine de düşüyoruz.

‘’ İnsanlar neden bu adayı bir anda  terk etmiş? ‘’

‘’Zengin bir yaşam varken neden sona ermiş?’’

diye uzayan soruların ardındaki gerçekleri adım adım gezerken, aydınlığa kavuşturmaya çalışıyoruz.

Hadi hep birlikte öğrenelim!

Ege adalarının en küçüğü olan Delos, Kyklad Adalarının da merkezinde bulunuyor. ‘’Parlak’’ anlamına gelen Delos, adını nereden almış bilinmez ama gün boyu güneşli olması adına layık olduğunu gösteriyor.  Arkeolojik ve mitolojik olarak oldukça önemli olan ada, önemini Artemis ve Apollon’dan alıyor.  Efsaneye göre Gece Işığı Tanrıçası Artemis’in ve Gün Işığı Tanrısı Apollo’nun doğum yeri de bu adaymış. İnanışa göre Zeus, çocukları Artemis ve Apollo’yu korumak adına adanın etrafında bir halka oluşturmuş.

Delos aynı zamanda kyklad adalarının kalbi de sayılıyor. M.Ö. 2500 yıllarında başlayan ada yaşamında Kares, Mikenler ve İyonlar gelmiş geçmiş. Daha sonra yerleşen Romalılar içinde ekonomik kaynak haline dönüşmüş. Gün geçtikçe hem dinsel hem de ekonomik önem kazanan ada zamanla kutsal sayılarak adada kimsenin doğumuna izin verilmemeye başlanmış. Böylece Delos’ta doğmak ve ölmek yasaklanmış. Zamanla yaşayanlar adadan çekilmeye başlamış ve kutsal adaya dönüşmüş.

Şimdi bizim gibi meraklı gezginlerin günübirlik uğrak yeri. Genellikle de arkeoloji meraklıları, mitolojiyi sevenler adaya uğruyor. Belli saat aralığında ziyaret edilen adaya teknelerle ulaşılıyor. Tıpkı müzeye girer gibi bilet alıp, belli rotalarda dolaşıyorsunuz. Aman rotadan şaşmayın! Etrafta kontrolü sağlayan görevliler çoğunlukta ve hemen uyarılarınızı alıyorsunuz! Aman dikkat!

Delos’a kadar gelmişken görmeden dönmeyin dediğimiz birkaç  yer ise;

Apollon Mabedi

DionysosMabedi

Kutsal Göl

Aslanlar Terası

Tiyatro

Tiyatro Semti

Sonra iskelede bekleyen teknenize binip yeni keşiflere doğru yelken açıyorsunuz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz