Kayak Tutkunlarının Yeni Adresi PAMPOROVO

3060
0

 

Kayma tutkusu içinizi kemirip duruyorsa hemen plan yapıp, yola çıkacak kadar yakın bir yerdir, Pamporovo. Genelde kayma tutkunları Bansko’yu bilse ve en çok orayı tercih etse de Bulgaristan’ın uluslararası yarış pistine sahip Pamporovo’da son dönemlerde en çok tercih edilen yerlerin başında geliyor.

NEDEN PAMPOROVO?

Pamporovo, Rodop Dağları’nın ortasında, yaklaşık 1900 metre yüksekliğiyle Snejenka ( Snezhanka ) zirvesinin eteklerinde kurulmuş. Kış aylarında kar kalınlığının 2 metreyi bulduğu, çığ ve fırtına ihtimalinin olmadığı, nisan ayına kadar kaymanın keyfini yaşayacağınız bir bölge. Kaliteli karda kayma keyfinin yanında, 18 farklı seçenekte pistlere de sahip. Snejanka’nın etrafında konumlanan pistler farklı zorluk derecesine göre toplam uzunluğu 37 Km’yi  bulan, çeşitli seçeneklerde uzunlu kısalı pistlerde kaymanın keyfini sunuyor. Snowboard’dan tutun yeni başlayan, başlayamayan herkes, rahatlıkla kayabiliyor.

Ailece geldiyseniz, çocukları 4 saatliğine kayak hocasına emanet edip, kaymanın keyfini yaşarken, acemiyseniz  bu sefer siz 4 saat teslim olup, yeni bir heyecan yaşıyorsunuz. ‘’Aman kaymak bana göre değil!’’ derseniz, bir seçeneğiniz daha var tabi. Değişik mekanlarda eşinizin, dostunuzun,  arkadaşınızın, sevdiklerinizin heyecanına ortak olup, tatilinizi sıcacık ortamda güzel bir manzaranın karşısında kahvenizi yudumlayarak geçirebilirsiniz.

Kayanlara özenip, içinizde kayma korkusu varsa ya da dinlenmek için zaman ayırıp, bir de yükseklikten de korkmuyorsanız hemen ilk gelen telesiyeje atlayıp, yukarıda, Snejanka Tepesi’nde 1929 metre yükseklikte yer alan televizyon kulesine çıkıp, eşsiz manzara karşısında zaman geçirir, sıcak şarabınızı yudumlayabilirsiniz. Yukarı çıkarken bindiğiniz telesiyejle, etrafı saran çam ağaçlarının arasından geçmekte farklı güzellikler yaşatıyor.

 

NEREDE KALINIR?

 

 

Sadece kaymak için gelenlere öncelikle çam ormanlarına karşı muhteşem manzaralara sahip, değişik seçenekte yer alan  buradaki otelleri öneririm. Bizim gibi kaymanın dışında kaplıca ve kültür gezisi yapanlara ise, yakın köylerdeki farklı seçeneklerde otelleri öneriyorum.

 

NASIL GİDİLİR?

İstanbul’dan yaklaşık 465 kilometre uzaklıktaki Pamporovo’ya, en kolay ve en kısa yol karayolu ile ulaşım. Özel aracınızla seyahat etmeyi seviyorsanız ve yurtdışına çıkış belgeleriniz de varsa çok kolay ancak yeni çıkış yapacaksanız biraz maliyetli. Daha ucuza getirmek isterseniz, en ideali hafta sonu turlarına katılmak ya da otobüsü tercih etmek. Geceyarısı başlayan yolculuğun ilk durağı Kapıkule sınır kapısı. Bulgaristan’a ikinci bir sınır kapısı olsa da en yakın Kapıkuleyi tercih etmelisiniz.  Sonra sırasıyla Scilengrad, Harmanlı, Haskovo, Popovitsa, Asenovgrad, Chepelare’den geçip yaklaşık 8 saat süren yolculuğun ardından Pamporovo’ya varıyorsunuz.

NERELER GEZİLİR?

Kaymanın dışında yakında yer alan çevre köylere gitmenizi de tavsiye edebilirim. Orada da kalabilir,  yakınında yer alan Baçkovski Manastırını da gezebilirsiniz. Manastırda gezilecek yerlerle ilgili bilgiye de buradan ulaşabilirsiniz.

GÜNDÜZ KAYAK GECE EĞLENCE

 

 

Gündüz kayma keyfi gece de farklı aktivitelerin beklediği Pamporovo’da eğlence dorukta! Yiyecek ve içeceklerin uygun fiyatta olduğu mekanlarda güzel gece geçirip, günü tamamlayabilirsiniz.

GEZİNİN SON NOTU

Ülkede para birimi Leva,  Bulgaristan sınırına girince solda yer alan markette paranızı çevirebilirsiniz. Ya da yaşadığınız şehirde Bulgar parası satışı yapan döviz büroları varsa ilk tercihiniz orası olmalı. Gelmek için vize de şart! Bulgar vizesi ya da schengen vizesi ile geçebiliyorsunuz. Yeşil pasaportunuz varsa vizeye gerek kalmadan doğrudan geçiş yapabilirsiniz.

Kaplıcaları, masajları, kendine has kültürü, lezzetli yemekleri ile gidilecek ülkelerden birisi de Bulgaristan. Hem yakın, hem de ucuz oluşu ilk tercih nedeni. Hadi o zaman!…

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz