Bulgaristan’ın Gizli Bahçesi BALÇIK

1934
0

 

Bulgaristan denilince aklımıza hemen kayak ve deniz turizmi geliyor. Oysa kültürel açıdan önemli zenginlikleri de barındırıyor. Bunlardan biri de Balçık. Balçık’ın   gizli güzelliği, diğer turistik yerlere göre daha fazla göze çarpıyor. Varna’ya  yaklaşık 60 km uzaklıkta ve bir zamanlar Romanya’ya ait olan Balçık, Romanya Kraliçesi Marie’nın da gözde mekanlarından biriymiş.

Söylentiye göre gönlünü  bir Türk balıkçısına kaptıran Kraliçe Marie, Balçık’ta  bir ev yaptırmış. Genelde kışları burada yaşar, sevdiği adamla da gizli gizli buluşurmuş. Bir zamanlar yaşadığı ev şu anda müze olarak düzenlenmiş.

 

 

İster sahil tarafından, ister botanik parktan girin, iki şekilde de büyüleneceksiniz. Sahil tarafından girdiğinizde,  önce dev bir taş duvar, irili ufaklı geçitler ve patikalar karşılayacak.  Yukarıda parsellere ayrılmış her biri ayrı güzellikte onlarca çeşit çiçeklerin süslediği alanın arasından geçerek yukarıya doğru çıkıyorsunuz. Sağınızda şelale, solunuzda da binalar eşlik ediyor. Laleler, sümbüller, menekşeler, şırıl şırıl akan bir dere, bir kaç şelale, sincaplar, kaplumbağalar, çeşit çeşit ağaçların arasında cennette gibi  hissediyorsunuz. Sahili taşlık, denizi de çılgın Karadeniz olunca sadece botanik parkla ilgilenmeniz bile yeterli oluyor.

Dışarıdan küçücük görünen bölgeye bu kadar güzelliğin nasıl sığdığına şaşırıyorsunuz. Aşağıya indiğinizde kıyıda yan yana dizili birkaç kafe ile karşılaşıyorsunuz. Bunlardan birinde, yöreye özgü meyve şarapları da satılıyor. Tıpkı Şirince’de olduğu gibi, çeşit çeşit meyvelerden yapılan tadımlık şaraplardan sırasıyla tattığınızda, bir kaç tane almadan çıkmıyorsunuz. Ya da bu kafelerden birinde saatlerce denizin ve rüzgarın sesini dinleyerek aylaklık yapabiliyorsunuz. Şunu da söylemeden geçmeyelim, yöre halkı Türkçe biliyor ve çok rahatlıkla iletişim kurabiliyorsunuz.

 

Zira yöre halkının çoğu Türk kökenli cana yakın ve yardımsever olduğu için kesinlikle yabancılık çekmiyorsunuz.  Sahil boyunca  balık lokantaları ve barların sıralandığı bölgede yazın yoğun turist akınına uğruyor. Hani bir gün yolunuz buraya düşerse, Balçık’a uğramadan, bu keyfi yaşamadan geçmeyin…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz