Karadağ ( Montenegro ) Nerede, Nasıl Gidilir, Neler Yenir ?

12732
2

Avrupa’nın yeni parlayan yıldızı Karadağ diğer adıyla Montenegro, son dönemlerde bizim de ilgimizi çekiyor. Türkler’in de yeni kaçış yeri.  Bu kadar ilgi çekmesinin nedenlerini sıralarsak; vizesiz oluşu, tertemiz sahilleri, eğlence , tarihi ve doğal güzellikleri diyerek liste uzar gider.

Karadağ,  dünyanın en yeni bağımsız devleti.  Küçük bir ülke, nüfusu da yaklaşık 700.000 civarında. Eski Yugoslavya’nın 6 cumhuriyetinden de biri. 2006 yılından  beri bağımsız.  Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, Hırvatistan, Bosna Hersek ve tabii muhteşem Adriyatik denizi ile komşu.

İlginin en fazla olduğu şehirlerin başında Kotor ve Budva geliyor. Kotor, tarihi ve doğal güzelliğiyle çekerken; Budva, Adriyatik’in turkuaz rengi sularının yer aldığı uzayıp giden plajları, gece eğlenceleri ve casinolarıyla dikkat çekiyor. Bir de binlerce Euro ödeyip bir gecelik yaşayacağınız sevimli adası Sveti Stefan’da bir ayrıcalık sunuyor.

Başkenti Podgorica, diğer şehirleri kadar popüler olmasa da yakınında yer alan İşkodra Gölü doğal güzelliğiyle etkilerken , şehirde yer alan manastır ve tarihi yapılar da ilgi çekici.  Diğer şehirleri ise Bar, Tivat, Cetinje. Özellikle eski başkent Cetinje’de görülmesi gereken tarihi şehirlerden biri. Biraz Osmanlı’nın izlerini sürelim derseniz Bar’a da uğramadan dönmeyin.

Gördüğünüz gibi Karadağ’a gelmek için birçok neden var. Deniz tatili yapalım derseniz Adriyatik’in turkuaz rengi suları sizi büyülerken; aynı zamanda doğal güzellikler ve tarihin havuzunda yüzmek için de doğru yerdesiniz. Buraya en az bir haftanızı ayırmanız gerekiyor.

 

NASIL GİDİLİR?

Hava yoluyla yaklaşık bir saat yirmi dakika uzaklıkta yer alan ülkeye direk olarak THY uçuyor. Her gün belli saatlerde uçuş mevcut. Özel günlerde oldukça yüksek fiyatlara bilet bulurken,  diğer zamanlarda da pek altta kalır değil. Daha ucuz uçuş tercih ederseniz o zaman aktarmalı olanları tercih etmelisiniz. THY İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan Podgorica’ya uçuyor. Ülkede iki havaalanı var. Podgorica, Budva ve Kotor’a biraz uzak olmasına rağmen Tivat Havaalanı oldukça yakın. Maalesef Tivat’a Türkiye’den direk uçuş yok.

Aktarmalı uçuş tercih ederseniz Air Serbia’yı tercih edebilirsiniz. Podgorica’ya uçuşlar biraz yüksek ancak Tivat’a oldukça uygun fiyatta uçak bileti bulabiliyorsunuz.

Bir Balkan turu yapıp bir de Karadağ’a uğrayalım derseniz; Hırvatistan’ın Split ve Dubrovnik şehirlerinden,  Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’dan otobüsle de gidebilirsiniz. Treni tercih ederseniz Sırbistan’ın başkenti Belgrad’an ulaşım var.

Birçok seçeneği bir arada bulacağınız SKYCANNER’dan   Podgorica’ya  ya da Tivat  uçuşlarına üzerini tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

 

NELER YENİR?

Taze  deniz ürünleri ilk sırayı almalı. Ancak hamur işleri de çok lezzetli. İtalya’daki yediğiniz pizzalardan daha lezzetli ve daha ince hamurlu olanlarını  burada yiyeceksiniz. Çeşitli salatalardan, zengin makarna çeşitlerine kadar lezzet durağındanız.

 

NEREDE KALINIR?

Günübirlik ziyaretçilerin dışında konaklamak için geldiyseniz kalacağınız yerler   şehre göre değişiyor. Budva’yı tercih ederseniz, seçenek çok, fiyatlarda makul. Apartlardan tutun da bol yıldızlı otellere kadar zengin seçenek var. Kotor, daha mistik ve tarihi bir havada doğal güzellik harikası. Old town bölgesinden başlayıp, körfez kıyısı boyunca  butik oteller yeralıyor. Sveti Stefan Adası’nın dışında konaklama pek cep yakmıyor. 

KOTOR ve BUDVA’DA GEZİLECEK YERLER

Dört günlük tatilimizde sizin için Kotor ve Budva’yı gezip, dolaşıp, deneyimledik. Kotor ve Budva gezi yazılarımızı da üstlerine tıklayarak okuyabilirsiniz. 

SON

Montenegro ( Karadağ) demek fiyortlar demek. Bol bol yüzmek güneşlenmek demek. Gezi listenizin ilk sırasına hemen yazmalı bu tarihi ve doğal güzelliği canlı yaşamalısınız…

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz