Gecesiyle, Gündüzüyle Budva Gezi Rehberi

1552
1

Montenegro’nun (KARADAĞ) gündüz plajları, gece eğlenceleriyle meşhur şehri, Budva’dayız. Dalmaçya kıyıları efsanesi burada da sürüyor. Doğayı ve eğlenmeyi sevenlerin doğru adresi.

 

Şehre doğru ilerlerken sanki Kaş’tan Kalkan’a doğru yol alıyormuşuz gibi duygularımızın kabardığı bize yakın coğrafyadayız. Bir tarafta yükselen dağlar, arada iki şeritli virajlı yollar ve diğer tarafta sonsuz güzellik sunan Adriyatik. Bilindik bir hikaye ve biz bunu daha yeni yaşıyoruz. Eh biz de Budva’yı keşfedilim istiyoruz.

 

Kısa süreli tatilimizde yaşadıklarımızı sizlerle paylaşırken, ertelediklerimiz için başka mevsimlerde  tekrarını diliyor, bir daha gitmeyi daha şimdiden düşlüyoruz.

 

Old Town (Stari Grad)

 

 

Şehirde ilk olarak ilgimizi Adriyatik kıyısına kurulu 2500 yıllık geçmişiyle en eski şehirlerden biri olan Stari Grad çekiyor, burası “old town”. Gündüz plajlardan ve sıcak havadan fırsat bulup pek gezemesek de  gecelerimizi burada dolaşmakla geçiriyor asla ihmal etmiyoruz .

Eski taş yapılar, dar sokaklar, kafe ve eğlence mekanlarıyla geceli gündüzlü canlılığını koruyan bir yer.

Gündüz minik dükkanları, kafeleriyle gezmeyi, alışverişi sevenlerin yeri olurken, gece de gençlerin eğlencesine eşlik eden mekanları barındırıyor.

Geneli işletme amaçlı kullanılan yüzlerce yıllık yapılar, yerel yaşama ve ara sıra konaklamak amacıyla gelen gezginlere de  kucak açıyor. Etrafını saran kalenin dışında da canlı bir hayatı kucaklıyor.

 

Bu Şehrin Plajları Çok Güzel

 

 

Tatil denilince aklımıza hemen deniz, kum, güneş geliyor. Deniz, güneş mevcut ama kum hemen hemen yok. Çünkü sahiller minnacık taşlarla kaplı. Fakat hiç rahatsız edici değil. Bir Kaş aşığı iseniz burayı hemen seveceksiniz.

Budva’dan, Sveti Stefan Adası’na doğru ilerlediğinizde, o şirin koylarda yavaş yavaş başlıyor. Önce şehrin merkezinde başlayan plajlar, uzaklaşmaya başladığınızda da daha sakin koylara doğru sürüklüyor. Denizi tek kelimeyle harika.

Plajlar şezlonglu ve şezlongsuz bölümlerden oluşuyor. İsteyen parasını verip, bir şezlonga yerleşirken; isteyen de kendi şemsiyesini getirip istediği yere oturuyor. Kısaca kimse kimseyi rahatsız etmiyor. O bilindik vıcık vıcık kalabalık da yok.

Gündüz kızgın güneşten bir nebze olsun uzaklaşayım diyenlere de etrafta yer alan kafeler hizmet veriyor. Makul fiyatlarda yemeğinizi yiyip, içeceğinizi alıyorsunuz.

Kaldığımız oteldeki bayanın önerisiyle gittiğimiz plajları biz de çok sevdik. Becici ve Petrovac arasındaki plajları önermişti.  Özellikle Becici, Drobni Pijesak’ı çok beğendik.

 

Sveti Stefan Adası

 

 

Budva’ya 6 kilometre uzaklıkta şirin bir ada. Önünde, bir fotoğraflık anınızın olacağı ve hatta içinde gezmeyi bile hayal ettiğiniz adaya sadece uzaktan bakıyorsunuz. Karadan dar bir yolla bağlantısı olan ada uzun zamandır otel olarak işletiliyor.

 Bir dönem dünyaca ünlü yıldızları da misafir eden adaya ‘’hiç giremeyiz!’’ diye bir kaide yok. Otel müşterileri, içerideki lokantalara rezervasyonlu müşteriler ve günlük ada turu alanlar girip gezebiliyor. Hemen çıkışında yer alan güvenlik, adaya yaklaşmanıza, geçişinize izin vermiyor. Ortaçağ mimarisiyle bizleri büyüleyen adayı uzaktan da olsa seyretmek bile  etkileyici.

Adanın iki tarafında plajlar yer alıyor. Soldaki plaj adanın müşterilerine ayrılmış. Adaya yakın konumuna göre değişen belli fiyat aralığında şezlonglar yer alırken, sağ tarafı da halka açık plaj olarak işletiliyor.

Şahane günbatımı manzarasını seyredeceğiniz yerlerin başında da burası geliyor. Adada konaklama şansınız olmasa da, çevresinde  ada manzaralı otel, apart seçenekleri de çok.

Burada Her Gece Eğlence Var

Gündüz sakin, geceleri hareketli. Bir bakalım kalabalığa karışalım derseniz bayağı bir kalabalığın kucağına düşüyorsunuz. Şıkır şıkır giyimli gençler, bangır bangır müzik eşliğinde hem eğlenip, hem de dans ediyorlar. Genelini sahilde, denize paralel uzanan Slovenska Caddesi üzerinde göreceksiniz. Old Town bölgesinin içine kadar eğlencenin sızdığı şehirde geceler hiç bitmiyor. Gençlik çılgınca eğleniyor.

 

Nerede Kalınır?

Her ne kadar büyükmüş gibi görünse de  aslında burası küçük bir şehir. Kıyısında Old Town, marina ve plajlar yer alırken, yukarıya doğru günümüz mimarisiyle yükselen yapılar tepelere kadar ulaşıyor. Budva merkezde kalmak için seçenek çok. Hemen sahilde yer alan  oteller yan yana dizili. Yukarılara çıktıkça otel, pansiyon, apartlar oldukça fazla. Old Town bölgesinde konaklamak için birçok seçenek mevcut. Ancak geceleri hareketli bir şehirdense bizim gibi sakinliği sevenlerdenseniz, Stevi Stefan Adası’na doğru uzanan alanda yükseklerde şahane manzaralı apartlarda da  konaklayabilirsiniz.

 

Budva’dan Geriye Kalanlar

Genelde ziyaretçiler gündüz plajlarda, geceleri eğlence ve casinolarda zaman geçiriyorlar. Şehir her zaman kalabalık. Yaz ayları hava oldukça sıcak. Gelmek için en iyi zaman bahar ayları. Sonbaharı da farklı güzellikte. Para olarak Euro kullanılıyor. Genel ziyaretçilerin çoğu Avrupa ülkelerinden.

Düzenli bir trafiği var. Yollar iki şeritli, gidiş ve gelişe ayrılmış. Bir yerden bir yere gitmek de çok kolay. Belli aralıklarda işleyen otobüs seferleri olduğu gibi her yerde karşınıza çıkan taksiciler de büyük kolaylık sağlıyor. Olmadı araç kiralayacağım derseniz,  kiralamak da oldukça kolay. Günlük 30 Euro’dan başlayıp, farklı fiyatlarda değişen seçenekte  kiralık araçlar bulabiliyorsunuz.

Biz kaldığımız otel sahibinden daha gelmeden aracımızı talep ettik ve geldiğimizde hazırdı. Güzel bir tatil yapıp; hem eğlenip, hem de dinleneceğiniz bir şehirdesiniz. Akdeniz bu her yeri başka güzel.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz