Kapadokya’da Gezilecek Yerler

29024
37

img_5137

 

Kapadokya’ya gelince araçla tarihi yerlerin arasında, birçok anı fotoğrafı çekerek dönmenin dışında bu sefer farklı bir gezi programıyla dolaşıp deneyimliyoruz. Bu yöreye gelince bir tura takılmadan özgürce, birbirinden farklı ve çok daha fazla etkinlik yapılabileceğimizi görüyoruz. Bizim gibi iki güne sıkışmış ve dolu dolu bir programın içinde yüzmek isterseniz o zaman takibe devam…

AT TURU

img_4480-kopya-kopya

 

Kapadokya’nın diğer adının  ‘’Atlar Diyarı’’ olduğunu biliyor muydunuz? Yöreye gelince, değişik at turlarına rastlamak mümkün; bizim yaklaşık bir saate sığdırdığımız turumuzda, dimağımızda hoş anlar bırakıyor. Çevrede birçok at çiftliği olduğu gibi birini seçmek ve önceden rezervasyon yapmak önemli!  Malum bölgeye ilgi fazla ve  sıradan bir gezi planlamıyorsanız öncesinde hazırlanmakta önemli!…

Biz, yöneticisi arkadaşım olan  Kadost Doğa Sporları Kulüp başkanıyla güzel bir gezi programı hazırladık. Kadost’ta at turunun yanında atv, kamp, trekking, kano ve daha bir çok etkinlik de yer alıyor.

Çiftlikte yetiştirilen atları uzaktan gözlemliyoruz. İçlerinde tek beyaz atı,  seçiyorum. Bindikten sonra atlar ne hissettiğinizi anında algılayabiliyor. Biraz ürkeklik varsa; tıpkı benim gibi ve ilk deneyiminiz ise o zaman grup liderinin uyarılarına dikkat etmeniz gerekiyor.

Dikkat edilecek önemli hususlar; atla ilk andan itibaren iletişim kurulmalı, dostluk sağlanmalıdır. Onu okşamalı, sevmeli ama otoritenizi de hissettirmelisiniz. Sonrasın da keşif yolculuğu başlar…

Bizim turumuzda takip ettiğimiz rota ise; Kız Kilisesinden başlayıp, Kılıçlar Vadisi’ne kadar süren, inişli çıkışlı araziler, dar patikalarda, baharın gelişiyle etrafa coşkuyla yayılmış dalların arasından sıyırılıp, ara sırada yöreye özgü üzüm bağlarının yanından sürükleniyoruz.

Atlarda çıkış ve iniş sırasında dikkat edilecek basit şeyler var, bunu sorumlu arkadaşlar zaten size açıklıyor, bundan sonra her türlü at turuna rahatlıkla katılabilecek kıvama geliniyor.

Yolculuğa her at hangi sırada çıktıysa onu muhakkak koruyor. Tabi sürücüsünün de hakimiyeti önemli! Ara sıra benim gibi ayarı kaçırıp yetkiyi ata devrettiğinizde her an zorluk yaşayabilirsiniz. Lider siz olmalısınız, atlar sizin hafif dokunuşunuzla komuta edilmeli. Güzel kalıcı bir dostluk gezisinin ardından şehir hayatında bile atla dolaşmayı özleyeceğimiz bir etki de yaratmıyor değil.

 

ATV TURU

12809694_261851910814448_938155232753908782_n-kopya-kopya

‘’Attan indim, atvye bindim.’’ misali gezimizin ikinci bölümü atv turuyla devam ediyor. Hala üzerimde buram buram atım; Aybala’nın kokusu tüterken, tesisten Çavuşini Köyü’ne doğru ilerliyoruz. Biraz açılınca düz arazide grup liderimiz sürüşlerimizi gözlemliyor ve gerekli uyarıları yapıyor. ‘’En güzel tur at ‘’ derken, atv  onu sollayıp hayatımızın tam orta noktasına oturuyor. İkinci atv sürüş tecrübesini de burada kazanmış oluyorum. İki buçuk saatin nasıl geçtiğini anlamadan ve kontrolü elden bırakmadan birçok çılgınlıkta yapıyoruz.  Çavuşini Köyü’nden Ak Vadi, Aşk Vadisi, At Kız Kilise’si ve en son Kılıçlar Vadisi’yle zengin bir alanı dolanarak, ara sıra panoramik fotoğraf çekimlerinin ardından turumuzu tamamlayıp tesise dönüyoruz. Atv; biraz direksiyon hakimiyetine sahipseniz ve rahatlıkla bisiklet kullanıyorsanız zorlanmadan sürebileceğiniz bir alet. Dikkatli kullanım çok önemli, her an tehlike yaşayacağınız bir alet.

 

TREKKİNG

img_5114

 

Bir doğa tutkunu olarak en çok keyif aldığım aktivitelerden biri de trekking. Daha önce bir çok defa duyduğum ve bir o kadar da heveslendiğim Kapadokya’da trekking etkinliğini, bu gelişimde yapmış oluyorum. Yörede birbirinden değişik birçok yürüyüş rotası var. Bizim seçimimiz keyifle gün batımını seyredebileceğimiz en güzel alanlardan biri olan Kızıl Vadiye ulaşmak. Yaklaşık bir saati kapsayan trekking parkuru seçip yürüyüşe başlıyoruz. Yolculuğumuz, Kızıl Vadi Seyir Terası’ndan başlayıp, Kızıl Vadi’de  son buluyor. Süre az olsa da parkur biraz zorlayıcı… Yaklaşık bir saate sığdırdığımız yolculuğumuzda; ıssız alanlarda rotamızı şaşırmamak için belli noktalara konulmuş  okları takip edip ilerlerken, kıyımızda serili vadinin kenarında ara sıra soluklanma molaları veriyoruz. Trekking denilince akla ormanlık arazı ya da doğanın kucağında geçirilen uzun soluklu yürüyüşler gelse de burada, taş orman da kısa soluklu faaliyetler yaparak, yörenin her türlü güzelliğinin içinde yüzmek damakta ayrı bir tat bırakıyor. Hatta rehberimiz, atla birlikte bir haftaya yayılan trekking turlarından da bahsetti. Hiç hesapta yokken bir sonraki gelişimizde deneyimleyeceğimiz yeni aktivitelerimizi de not alıyoruz. Yöre bu anlamda oldukça zengin. Kişisel zevklerinize göre her türlü faaliyet yapılabiliyor.  Yürüyüşün sonunda gün batımıyla bütün yorgunluğumuzu üzerimizden atarak, yakında bizi bekleyen aracımıza yerleşiyoruz.

 

BALON TURU

img_4767

 

Yöreye gelince yapılması gereken etkinliklerden biri de, ‘’ Balon Turu’’. Bunun için güvenilir bir firma tercih edilmeli ve önceden rezervasyon yapılmalıdır. Sabah aymadan konakladığınız otelinizden uçmak istediğiniz firmanın aracı söylenen saatte gelip sizi almasıyla başlayan yolculukla Güneş’in doğumuna tanıklık ediyoruz. Derinlerde gelişen korkuya mahal vermeden, bu yörenin yeryüzünde bıraktığı izleri kuş  misali gökyüzünde süzülerek izliyoruz. Firma yetkililer, tura katılacak herkesi uçuş alanına yakın geniş bir salonda topluyor. Kısa süreli aydınlatıcı bilgiden sonra size verilen numaraya göre grup halinde turu yapacağınız balonun kalkış yerine doğru araçlarla gidiyorsunuz. Bundan sonrası havanın durumuna, pilotun maharetine bağlı. Yüreğinizde tatlı heyecanla, yükselmeye hazırlanan onlarca balonun arasından sıyrılıp çıkıyorsunuz. Balonlar birbirine yakın olsa da sırayla, yavaş yavaş yükselerek gökyüzünde renk cümbüşü oluşturuyor. Bana göre canlı renkler daha hoş görünüyor.

Derin vadiden yükselen balonumuz etraftaki güzellikleri dokunurcasına yakından sıyrılarak yukarı doğru yükseliyoruz. Güneş’in doğuş anı bütün güzelliklerin en üstüne oturuyor. Turlar genellikle 45 ile 75 dakika arası gerçekleşiyor.  Her turun sonunda gelişen zahmetli inişle, uçuş ekibi şampanya patlatarak güzel bir uçuşu daha kutlamanın keyfini yaşıyor. (DİSCOVERY BALLONS- KAPADOKYA)

 

HAMAM

Bölge doğal ve tarihi güzelliklerin yanında hamamlarıyla da ünlü. Buraya gelince gezinin yorgunluğundan arınmak için muhakkak bir hamama uğrayın. Göreme’de gittiğim hamam güzel ve temizdi. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği yerde giriş ücreti olarak çok cuzi bir rakam ödedikten sonra hoş görüyle karşılanıp, kendinizi rahat hissedebileceğiniz en güzel saatleri burada geçiriyorsunuz. Öncelikle hamama hazırlanmak için soyunma odasına geçiyorsunuz. Sonra size verilen peştamal ile bekleme salonunda yerinizi alıyorsunuz. Yüzünüze uygulanan kil maskesinin ardından on beş dakikalık sauna, terinizi akıtmak için duş ve sırada hamam bölümü başlıyor. Önce yumuşak uygulanan kesenin ardından bol köpükle yapılan masajla vücudunuz rahatlayarak çıkıyorsunuz. Size sunulan yörenin meşhur portakal ve nar suyu karışımıyla kendinizi dinç ve rahatlamış hissederek ayrılıyorsunuz. ( ELİS HAMAM- GÖREME)

 

TÜRK GECESİ

img_4684

 

Kapadokya’ya gelince olmazsa olmazların en başında Türk Gecesi geliyor. Yöre bu konuda oldukça zengin, daha önce izlediğim geceden farklı olarak Uçhisar’da katıldığım yer bir başka güzeldi. Dans ekibi muhteşem ötesi, hizmet sınırsız ve keyifli anları yaşadığımız yerlerden biri. Sema gösterisiyle başlayıp, ardından yurdumuzun her köşesinden esintilerin sonunda gösteriyi dansöz şovuyla kapatıyoruz. Tabi ki burada sonlanmıyor; dansçılar bizleri sahneye davet ediyor sonrası mı, tamamen müziğin ritmine kendinizi bırakmanız… ( HALAY HAN- UÇ HİSAR)

TÜRKÜ BAR

Vaktiniz bolsa ve gecede eğlenmeye devam etmek istiyorsanız; Ürgüp merkezde yer alan Türkü Bar’ı eğlence listenize ekleyin. Rezervasyon yapmadan gitmeyin,  ilginin yoğun olduğu yerlerde biri, yer bulmada zorlanabilirsiniz.  Sazlı sözlü müziğin eşiğinde gece farklı alanlarda dolaşarak türküler geçidine tanıklık yapıyor sevdiğiniz bir türküde sizin için çalınıyor. ( HEYBELİ- ÜRGÜP)

 

GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ

img_5010

 

M.S. 4. Yüzyılda başlayıp 13. Yüzyıla kadar manastır hayatına ev sahipliği yapmış kayadan yerleşim alanı. Kiliselerde Hıristiyanlığın ilk yıllarında kullanılan geometrik süslemeler ortaya çıkarılan ilk boyama teknikleri kısaca ilk fresklerin görüldüğü alanlardan biri. Yörede birbiriyle bütünleşen ve farklı özelliklere sahip kayalar oyularak yapılmış kiliseler de mevcut. Kızlar Erkekler Manastırı, Aziz Basileus Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise, müzenin dışında yol üzerinde  Tokatlı Kilisesi’de  görülmeye değer yerlerden…

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müzeye, Müze Kart veya anlaşmalı banka kredi kartıyla da girilebiliyor. İçeride yer alan Karanlık Kilise’de, günümüze kadar bozulmadan gelen fresk örneklerini görebilmek için ayrıca bilet alarak girilmektedir. Kiliselerdeki fresklerin bozulmaması için içeride fotoğraf çekimine, sesli konuşmalara izin verilmiyor.

 

DERİNKUYU YERALTI ŞEHRİ

 

img_5102

 

Kapadokya Bölgesi’nin jeolojik oluşumu sonucunda inşa edilen, belli dönemlerde dışarıdan gelen saldırılara karşı halkın kendini korumak amacıyla yaşadığı; bir şehirde olması gereken bütün alanların mevcut yapısıyla görülmesi gereken yerlerden biri.

Derinkuyu, yaşam alanıyla başlayıp; eğitim, inanç, ölüm, barınma, yeme- içme gibi her türlü yaşamsal faaliyetlerin gerçekleştiği yüzlerce yeraltı şehrinden biri. Yerin yaklaşık altmış metre altına çeşitli tünellerden geçerek inilmekte, yer yer daralan yollar, araya saldırıdan korunmak için yapılmış kapılarla yeraltında bir kaleyi andırıyor. Biraz kasvetli ve nemli yapısıyla uzun süre kalmak mümkün değil. ‘’İnsanlar burada nasıl yaşamış?’’ sorusunu sormadan geçemiyoruz. İnerken yoğun kalabalığın arasından sıyrılmak bazen zorlaşıyor. Bütün her yerini keşfetmek önemli ancak aşağılara iniş gittikçe zorlaşınca erkenden yukarıya çıkmaya çalışan ziyaretçilere de rastlayabiliyoruz. Hatta kolaya kaçıp ‘’ aşağıda görülecek önemli bir yer var mı? ‘’ sorusuyla da sıkça karşılaşıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müzede diğer müzedeki kurallar geçerli.

 

UÇ HİSAR KALESİ

img_5044

 

Buraya Kapadokya’nın zirvesi denilebilir. Yöreye hakim bir noktada bulunduğu için stratejik açıdan da önemli. Etrafında yer alan yerleşim yerleri; geceleyin gerdan gibi dizilen, ışıltılı ve büyüleyici bir görünüme sahip.

Bu bölgede yer alan oteller ve restoranların dışında gündüz çok sayıda yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olmaktadır. Kaleye tırmanarak nefis Kapadokya panoraması seyredilebilir. Biz kıyısına kadar gidebildik, çok yorgun bedenlerimizi daha da yormamak için manzaraya hakim noktadan seyrettik. Kıyısına dizili kuru yemiş tezgahlarından alış veriş yaptık. Birbirinden lezzetli tatları burada keşfetmiş olduk.

 

IHLARA VADİSİ

Hasan Dağı’nın aktif olduğu dönemlerde geniş alanlara yayılan volkanlardan nasibini alan yerlerden biri de Ihlara Vadisi. Etrafa yayılan lavların rüzgar ve suyun aşındırması sonucunda yaklaşık 14 kilometrelik uzunluk, yer yer 110 metreye ulaşan yüksekliğiyle oluşmuş bir vadidir.

Belli bir ücret karşılığında alınan biletle içeriye giriliyor. Vadide çeşitli ulaşımı kolaylaştıran merdivenlerle sınırlandırılmış alanda dolaşıldığı gibi, uzun soluklu trekking turları da yapılabilir. Daha önceki gezilerimde bolca vakit ayırdığım yerlerden biri de burasıydı. Yeşilliğin arasında, doğayla kucaklaşmak istiyorsanız eğer listenin başına hemen yazmalısınız.

KONAKLAMA

Yöre konaklama açısından zengin ve her keseye göre otel var. Ancak buraya gelince mağara ya da taş otellerde kalınmalı! Daha önce taş otelde kalmıştım, yapı şekli ve dekoruyla değişik ambiyansı vardı. Bu sefer Ürgüp’te bir aile işletmesi olan Yıldız Hotel’de kaldık. Çocukluğumda yaşadığımız iki katlı, erdiveni dışarıdan olan binada biraz anılarla yaşadık. Otel işletmecisi, sıcak ve içten yapısıyla kendimizi yabancı hissetmediğimiz bir ortam yarattı. Fiyatta oldukça uygun, kahvaltıları nefisti… ( YILDIZ HOTEL- ÜRGÜP  ) ( MUSTAFAPAŞA KONAKLARI- ÜRGÜP) (YUNAK EVLERİ)

 

ULAŞIM

Kapadokya’ya iki şekilde ulaşabilirsiniz; ya havayolu ya da karayoluyla. Uçak kısa sürede yormadan gerçekleşen bir ulaşım şekli, daha fazla zamanı yöreyi keşfe harcayabiliyorsunuz. Karayolunu seçerseniz ve İstanbul- Ankara yönünü kullanırsanız muhakkak Tuz Gölü’ne uğrayın. Bir dinlenme molasının ardından nefis göl manzarasında yansıma fotoğrafları çekerek, kısa süreli de olsa güzel anlar yaşayacaksınız.

37 YORUMLAR

 1. Oh Heavens. I don’t know what to do as I have a lot of of work to do next week month. Plus the university exams are approaching, it will be a stretch. I am already panicking maybe I should [url=http://www.40fakes.com/shoop/zopiclone-actavis]link[/url] to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.

 2. Hello friends!
  I am an official representative of private company which deals with all kinds of written work (essay, coursework, dissertation, presentation, report, etc) in short time.
  We are ready to offer a free accomplishment of written work hoping for further cooperation and honest feedback about our service.
  Send your work topics to our email: discount@edu-paper.com. This offer has limited quantities!!!
  Details on our website:
  https://stud-trust.biz

 3. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I will certainly comeback.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz