Barselona Gezi Rehberi

1030
0

IMG_3430 - Kopya - Kopya

3 günlük Barselona turumuzda bol bol yürüdük, yanına kadar gidip, zaman yetersizliğinden bazı müzelere giremedik!… Dolu Dolu, şehrin bir parçasıymış gibi yaşadık ve eğlendik…

Bizim gibi kısa süreli gelip ve şehri dolu dolu yaşamak niyetindeyseniz haydi başlıyoruz gezmeye;

EN ÜNLÜ CADDELERİ

Şehri yaşamanın en güzel tarafı caddelerini adımlamak. En güzel caddelerinin başında tabi ki Passeig de Gracia geliyor. Ortadan, yeşilliğin ikiye ayırdığı  cadde de sağlı sollu dizili lüks mağazalardan kendinizi alamıyorsunuz. Ayrıca  doğa hayranı ünlü mimarın yapmış olduğu ünlü iki binada bu cadde üzerinde La Pedrera ve Casa Batllo. Orta bölümde yer alan kafeler de oturup keyifli anlar yaşayabilir, binaların güzelliklerinden sarhoş olabilirsiniz.

Diğer ünlü caddesi ise La Rambla. Bizim de konakladığımız, her yere yakın oluşu bakımında rahat ettiğimiz dairemiz  burada.  Cadde bitişe doğru Colon Meydanı ve  sahille sizleri buluşturuyor.

Şehrin büyük caddeleri, cetvelle çizilmiş gibi düzenli ve etrafta göze çarpacak aykırılığa da rastlanmıyor.

GAUDİ VE ESERLERİ

Şehre renk katan, ilgiyi üzerine çeken  ve bence  cazip hale getiren Gaudi’nin eserleri. Var mı, farklı düşünen?  Eserlerinin başında tabi ki Sagrada  Familia  Bazalikası  geliyor.

SAGRADA FAMİLİA BAZALİKASI

IMG_3708 - Kopya

Gaudi’nin başlayıp, tamamlamak için ömrünün yetmediği muhteşem üstü eseri, hummalı çalışma sonucunda 2026 senesine yetişmesini umuyoruz. 1926 senesinde geçirdiği trafik kazası sonucunda hayatını kaybeden Gaudi’ye  hitafen tamamlanması  için senelerdir çalışılıyor.

Ön ve arka cephesi birbirinden farklı zenginliklerle bezenmiş yapının içine girmek bayağı mücadele istiyor. Yoğun ilgi, uzayan sıra ve yüklenilen sabrın sonucunda arka taraftan aldığınız biletle dışarı çıkıp, dolanarak binanın ön kapısından ancak içeri süzülebiliyorsunuz. Bir ‘’oh!’’ sesinin ardından saatlerce içeride her anı yaşıyorsunuz. Mimari zenginlik, akustik, renklerle ışığın dansı, yoksa hepsinden önemlisi huzurun adresi mi hangisini derseniz deyin, kesinlikle doğru yerdersiniz …İçeri de o kadar çok vakit geçirince diğer eserlerine fazla zaman kalmıyor.

İçeriden çıkınca hemen aşağıda bizi bekleyen başka bir sürpriz var! Gaudi’nin Sagrada Familia’yı düşlerken yaptığı, çalışmalara ait notlar, maketler ve aşama aşama binadaki gelişimin fotografik izlerinden oluşan minik bir müzeyi de kaçırmayın derim.

( Giriş ücretli 15 euro, öğrenci indirimi de var ! )

PARK GÜELL

IMG_3827 - Kopya

Sagrada Familia’dan çıkıp, birazda binanın büyüsüyle vaktin azlığına yenik düşerek en kolay ulaşım aracı taksiyle yaklaşık 10 dakikalık mesafede yer alan parka ulaşıyoruz. Şehre hakim bir nokta dayer alan ve gün batımını en güzel izleyeceğimiz bir alana kurulu park, Gaudi’nin en büyük destekçisi ve aynı zamanda sponsoru olan zengin iş adamı Güell’in isteği üzerine 25 konutluk site olarak planlanmış. Maalesef rağbet görmeyince iki üç evle tamamlanıp, daha sonra da Barselona Belediyesi tarafından satın alınıp parka dönüştürülmüş.  Alanda Gaudi’nin yaşadığı  ev de yer alıyor.

Park Güell’de Gaudi’nin çılgınlıklarının başında girişte yer alan iki yapı dikkati çekiyor. Asıl önemlisi dünyanın en uzun oturma bankının burada yer alıyor olması… 220 metre uzunluğundaki bank, Gaudi tarafından sipariş edilen seramiklerin yolda gelirken kırılması sonucunda mozaik süslemelerle değişik bir görsel şölen sunuyor.  Ağaç desenli taştan kemerler süslü ve çeşitli yürüyüş alanlarının yer aldığı yapıda rahatlıkla kahve içebileceğimiz, karnımızı doyuracağımız kafede yer alıyor. ( dikkat çarşıya göre biraz fiyatlar yüksek!)

Parka girişi ücretli, 18.00’den sonra ücret ödemeden rahatlıkla gezilebiliyor.

CASA MİLA (LA PEDRERA)ve CASA BATLLO

IMG_3589 - Kopya - Kopya

Passeig de Gracia Caddesi üzerinde sağlı ve sollu olarak yer alan yapılarda, diğerlerine göre ‘’ben de buradayım’’ dercesine kendini belli ediyor. Her iki yapıya da bilet alarak giriliyor. ( 1 kişi 15 euro)

La Pedrera’da, sadece bir daireyi gezip, bütün özelliğinin farklı çatısıyla dikkat çektiğini rahatlıkla görebiliyoruz.  Casa Batllo ise değişik iç tasarımıyla hoş alanları gözlerebiliyoruz.

SAHİL

IMG_3917 - Kopya

Şehir, tarih ve denizle buluşunca da cazibesi bir o kadar artıyor. Uçsuz bucaksız plajlarıyla her an her yerden denize girme fırsatı bulabiliyoruz. Yazın çarşaf gibi olan deniz, mevsim geçişlerinde yer yer dalgaları da kucaklıyor.

Yürüyüş alanları, yer yer parkları, dev akvaryumu, alışveriş merkezi, sirkleri, lüks otelleri,  Vell Port’ta yer alan marinasıyla renkli bir şehir manzarası oluşturuyor.

KATALAN ULUSAL SANAT MÜZESİ (MNAC)

IMG_3447 - Kopya (2)

Büyük anıtın oluşturduğu adanın tam karşısında iki külden süzülünce heybetiyle karşımıza çıkan Museu Nacional d’Art de Catalunya ya da Türkçe karşılığı ile Katalan Ulusal Sanat Müzesi dünyada ün yapmış sayılı müzelerden de biri. Dünya’nın en büyük Romanesk koleksiyonun sergilendiği müzede yer alan  eserlerin çoğunluğunu  12. yüzyıldan kalma freskler oluşturuyor. Üç bölümden oluşan müzeyi gezmek için muhakkak bir günü ayırmak gerekiyor. Müzenin hemen önünde yer alan fıskiyeler gece ayrı bir güzellik için yerin alıyor. Akşamı da burada geçirmek isteyenlere duyurulur!.. Gösteriyi kaçırmayın!…

POBLE ESPANYOL ( İSPANYOL KÖYÜ)

Museu Nacional d’Art de Catalunya’dan çıkınca hemen solunda yer alan yoldan aşağı indiğimizde kolaylıkla İspanyol Köyü’ne ulaşabiliyoruz. Barselona’da gezilecek yerlerden biri olan  Montjuic Tepesi’nde yer alan köy bir açık hava müzesi aynı zamanda. 1929 Evrensel Sergisi’nde İspanya’nın mimari zenginliğini yansıtmak amacıyla yapılmış Poble Espanyol (İspanyol Köyü), ülkedeki ünlü binaların ve caddelerin küçük ölçekli replikalarından oluşturulmuş. Özellikle fotoğraf çekimi için oldukça güzel bir yer.

PORT VELL ( ESKİ LİMAN)

IMG_3341 - Kopya - Kopya

La Rambla Caddesi’nin sonunda şehrin en ünlü limanı Port Vell, yer alıyor. Denizcilik Müzesi, Barselona Akvaryumu, Katalonya Tarih Müzesi ve IMAX sineması da dâhil olmak üzere birçok önemli turistik yer bu limanda yer almakta. Patenle kayanlar, şehirle buluşanlar, gezenler, dans edenler kısaca herkes burada, Ara sıra eşlik eden martılar ve limanda yer alan teknelerde hoş bir görüntü sunuyor.

MERCAT DE LA BOQUERİA ( PAZAR YERİ)

Şehrin en güzel, en işlek caddelerinden biri olan La Rambla’da yer alan, haftanın yedi günü açık ve en taze yiyeceklerin satıldığı pazar yeri, aynı zamanda her gelen turistinde ilgi odağı. ‘’Neler var?’’ derseniz; dağda yetişen taze meyveler, etten, balığa, her çeşit peynirden, salamına değişen şekilde yiyecek bolluğunun arasında, birde ilgi fazla olunca bayağı kalabalık bir ortamda dolaşmaya çalışıyoruz. Dağdan taze taze toplanmış meyveler dilimlenip, minik  kaplarında, gelen müşterilerine sunuluyor.  1 euro’dan başlayan fiyat aralıklarında damak tadımıza göre her çeşit yiyeceği de rahatlıkla bulabiliyoruz.

NOU CAMP STADYUMU

Barselona denilince akla futbol geliyor değil mi? Dünya’nın en ünlü futbol kulübü olan  F.C Barcelona’nın maçlarının da oynandığı bu stadyumda maç izleyebilir ya da kulübün ünlü müzesini ve stadyumun birçok noktasını dolaşabiliyoruz.

PARC DE LA CİUTADELLA

Barselona’nın en güzel ve turistik parkı olan Parc de la Ciutadella‘nın içerisinde kayıkla dolaşılabilen bir göl, Hayvanat Bahçesi, Doğa Tarihi Müzesi, gezinti yerleri, çayırlar ve gösterişli fıskiye olan Font Monumental yer alıyor. Biraz kafayı  dinlemek için çok güzel bir yer.

PL DE CATALUNYA

Passeig de Gracia ile La Rambla Caddeleri’nin kesiştiği noktada yer alan park tamamen bir güvercin cenneti… Dostça yaklaşan güvercinler, yorgunluk atmak için aynı zamanda minik soluklanma molaları için vazgeçilmez …

TAPAS

Birbirinden lezzetli tatların yer aldığı yöresel yemek Tapas. Tapas, tamamen bir çeşit diyemeyiz. Balık ürünleri, zeytinyağlılar ve daha değişik tatların yer aldığı iki yüzden fazla çeşidi var. Her yerde de rahatlıkla bulabiliyorsun.

YAPMADAN DÖNME!

Museu Nacional d’Art de Catalunya’dan önünde renkli güvercinlerle değişik pozlarla anı ölümsüzleştir.

Şehrin sahilinden havalanan sizi Montjuic Tepesi’ne konduran teleferiğe muhakkak binin. Denizin üzerinde değişik anlar yaşayın… Aman 17’yi geçirmeyin!.. Kapanıyor.

Passeig de Gracia Caddesi’nin uzun uzun yürüyün, kendinizi şehrin bir parçasıymış gibi hissedin.

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz