Komşu Ada Sakız ( Chios)

675
0

IMG_0946

 

Çeşmesinin karşısında, feribotla yaklaşık kırk beş dakika uzaklıkta, mis gibi damla sakız kokulu şirin ada Sakız, Yunanca Chios. Bir hafta süren, geneli güney tarafına yayılan, keyifli tatilin ardından; gezdiklerimiz, gördüklerimiz deneyimlediklerimizi okumaya hazır mısınız?

ADANIN EN GÜZEL KÖYLERİ;

MESTA

IMG_0981

Mesta’yı, ‘’taşların arasında saklı cennet’’ olarak da tanımlayabiliriz.  Köyün taştan yapıları ve kemerli yolları; etrafı sarıp sarmalayan asmalarıyla adeta ‘’taşla asmanın’’ dansını sunuyor.

Köye geldiğinizde önce dışında dolaşın. İçeriye açılan her hangi bir kemerden girdiğinizde ise taştan dar sokakları, duvar ve kemer  üstlerini süsleyen asmalarıyla, mistik sokaklarında yavaş yavaş ilerleyin.

Tertemiz, ışıl ışıl sokaklarda farklı bir ambiyansla karşılaşıyorsunuz. Adaya gelen ziyaretçilerin genelinde Mesta’ya ilginin fazla olduğunu görünce sakın şaşırmayın!

Ara sokakların bitiminde, geniş meydana açılan sokağın  bir tarafını kilise diğer tarafını seçkin ürünlerin satıldığı dükkanlar,  ortayı da kafeler dolduruyor.

Meydandaki dükkanları dolaştığınızda birbirinden değişik ve bir o kadar çekici tasarımların ister istemez büyüsüne kapılıp, alış veriş tutkusuna yenik düşüyorsunuz.

Sıcak havalarda, bunalan yorgun ziyaretçileri ise birbirinden değişik lezzette dondurmalar bekliyor.  Özellikle favori damla sakızlı oluyor. Meydandan  biraz uzaklaşıp çıkışa doğru yöneldiğinizde, ara sokaklara gizlenmiş minik dükkanlar karşınıza çıkıyor. Çoğunluğu damla sakızlı ürünlerin oluşturduğu dükkanlarda; likör, reçel, kahvelere rastlıyorsunuz.

Adaya gelince konaklayacağınız en güzel yerleşimlerin de ilk sırasında yer alıyor,  diyebilirim. Bir sonraki gelişimizde favori köyümüz burası. Diğer köylere göre hem fiyatı yüksek, hem kalabalık olsa da, listenin birinci sırasına yazılabilir.

OLİMPİ

IMG_0983

Mesta kadar büyük ve popüler olmasa da benzerliğiyle şaşırtıcı. Adaya gelenler yönlerini Mesta’ya çevirse de burayı atlamadan geçmeyin. Taş yolları, yapıları ve en önemlisi tenhalığıyla çekici.

PİRGİ

IMG_0646

Adanın, yapısal özellikleriyle farklılık gösteren; güneye doğru süzüldüğünüzde her an karşınıza çıkacak kadar da ortada olan, favori köylerden birisi de Pirgi.

Evlerin dış cephesine giydirilmiş, farklı desenli, tıpkı motif motif işlenmiş dantel görünümlü binalarıyla; dar ara sokaklarda orta yaşı çoktan devirmiş teyzelerin kapı önlerinde, damla sakızı ayıklarken sohbetleriyle; esnafın damla sakızlı ürünlerinden oluşan ikramlarıyla; bizden bir parça bulacağımız yerlerden Pirgi.

Köyün meydanında Kolomb ‘un keşfe çıkmadan önce konakladığı ev ve yanında büyük kilise, geniş alanı çepeçevre saran kafeleri yer alıyor. Kafelerden birine yerleşip köyün bir parçasıymış gibi kahve keyfi yapabilir, köyün yaşamına ortak olabilirsiniz.

ARMOLİA

IMG_0987 - Kopya

Güneyden çıkıp Chios’a ilerlerken muhakkak içinden geçeceğiniz, köylerden biri de Armolia.  Diğer köyler gibi yapılarıyla olmasa da, birbirinden değişik şekil ve renkte üretilen seramikleriyle ünlü. Hatta Tv8’de yayınlanan ‘’Gülhan’ın Galaxi Rehberi’n’’ de çekim yapılan dükkana girince ekranda hemen programı görüyoruz.

Geniş dükkanlarda her çeşit seramik ürünlerini uygun fiyata alabiliryorsunuz. Hepsi birbirinden çekici ve ayrı güzellikte olan seramikleri alırken, seçiminde bayağı zorlanıyorsunuz.

EMPOİROS

Altı gün boyunca ev sahipliği yapan, tekrar gelince kalmak için tercih edeceğimiz köylerin ikinicisi ise Emperios.

Ara sıra sığınmak için uğrayan teknelere ev sahipliği yaparken; sahili çevreleyen birkaç taverna, otel ve parmakla sayılacak kadar az yerleşimiyle tenha köylerden de biri. Deniz kıyısında kaldığımız apart dairede, oldukça ucuz bir fiyat ödeyerek bir hafta tatilimizi de uyguna getirdik. Adanın popüler plajları arasında yer alan  Mavra Volia ve Komi’ye de oldukça yakın.

VESSA

Lithi plajına giderken bir anda içinden geçip bizi etkileyen köylerden biri de Vessa. Aynı Mesta’nın, yapı özellikleriyle karşılaştığımız köyde, temiz, tenha ve etkileyiciliği ile ziyaretçilerini çekiyor.

PLAJLAR;

MAVRA VOLİA

Volkanik püskürme sonucunda oluşan plajının genelini siyah taşlar oluşturuyor.

Mavra Volia’da şezlong, kafe veya restoran yok. Havlunuzu yere serip sessziliği yaşayıp, serin sularında rahatlayabalirsiniz. Yeme, içme işlemşnş ya yanızda taşıyarak ya da hemen 500 metre ileride yer alan Emporios Köyü’ndeki tavernalarda halledebilirsiniz.

KOMİ BEACH

Sakız’da girilecek plajlar denilince ilk akla gelen yerlerden biri de Karfas‘dır. Burası Sakız merkezine 7 km güneyinde oldukça sığ bir denize sahip. Karfas bölgesinin en güzel plajı da Komi’dir, diyebiliriz. Temiz, sığ, kumluk oluşu üstelik şezlong, şemsiye hizmetinin oluşuyla çocuklu aileleri cezbediyor. Yüzerken karşınızda görünen Çeşme kıyılarına da el sallayabilirsiniz. Karfas bölgesinde bol miktarda otel var. Burası adanın turizm merkezi denilebilir.

APOTHİKA PLAJI

Pirgi’den, Mesta’ya giderken, solda yer alan minik levhaya takip edip girdiğimiz virajlı yolun sonunda ‘’saklı cennet’’ olarak da tanımlayacağımız Apothika; taşlı ve yalnızlığınızı yaşayacak kadar da tenha. Aracı yukarıda bırakıp, merdivenlerden inmek gerekiyor. Yukarıdaki küçük bir işletme olan barında oturup bira içmek, sohbet etmek çok keyifli. Denizi güzel. Ama Apothika’nın en önemli özelliği, Sakız Adası’nda scuba diving ve diğer su sporlarının yapılabildiği nadir plajlardan olması.

 

LİTHİ PLAJI

Adası’nın en güzel üçüncü plajı da diyebiliriz.  Türk turistlerin en çok tercih ettiği; kumlu, büyük bir plaj. Kumsalda dizili şezlonglar ve arkasında yer alan   avernalarıyla ilginin yoğun olduğu tatilcilerin rahatını sağlayacak her türlü hizmet mevcut.

ADAYA ULAŞIM: Adaya ulaşım çok kolay. Birden fazla feribot seferi var. İnternette karşınıza çıkan firmaları varış sürelerine göre değerlendirebilirsiniz. Adaya ulaşımı sağlayan feribot firmaları ise ; Ertürk Lines ve Ege Birlik.    Biz Ertürk’ü seçtik.  İnternetteki gezgin yorumlarından yola çıkarak daha kısa sürede gittiğini öğrendik, ancak tarife değişmiş hepsinin süresi hemen hemen aynı.

ARAÇ KİRALAMA: Feribot biletini alınca otomatik olarak araç kiralama firmaları da karşınıza çıkıyor.  İnternet fiyatı ile Ada’daki fiyatlar biraz farklı. Kendi girişiminizle alacağınız fiyat arasında 5 ile 10 euro fark var. Ben önce internette n aldım ancak sonra iptal ettim. İyi ki de etmişim. İnternette günlük 40 euroya kiraladığım arabayı  adada 35 euroya kiraladım. 30 euro gibi bir karımız oldu. Adada gümrük çıkışında başlayıp caddenin sonuna kadar  devam eden birden fazla kiralık araç firmalarından her hangi birini tercih ederek araç ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz