Kayak Erciyes’te Yapılır

1903
4

 

Kışın cebinizde tatiliniz varsa, hemen plan yapmaya başlamalısınız. Kaymayı sevenlerdenseniz size bir önerim var; yaklaşın, hemen söylüyorum ERCİYES! Evet, Erciyes! Çok yakın, hem  ucuz, keyifli, kış tatili için en uygun yerlerden de biri. ‘’Neden olmasın!’’ dediğinizi duyar gibiyim.

Yolu daha önce Erciyes’ten geçenler, hatta beş on yıl öncesine gidenler, ‘’pek pist yok!’’ diyenler, hemen sözlerinizi geri alıyorsunuz. Çünkü burası pist cenneti! O kadar zenginleşti ki, bir daha gelince siz bile tanıyamayacaksınız. Eskiden Türkiye’nin en geniş pistine sahipti; Tekir  ve  Tekirler çoğaldıkça çoğalmış, bir yandan da uzamış. 27 tane aktif pist sahası, bir o kadar da telesiyej hizmeti yer alıyor. Unutmadan hemen eklemeliyim, Türkiye’de ısıtmalı telesiyej ve sıcacık ortamda pistine doğru ilerleyeceğin tek donanım da burada.

KAYAKÇI MI, YOKSA SNOWBOARDCU MU?

 

 

Kayakçı mı, yoksa snowboardcu mu ? Hangisi olursan ol, her zevke her heyecana ve adrenalin tutkunlarına göre pistler yer alıyor. Ben biraz orta yaş gurubu, alışkanlıklarından vazgeçmeyenlerden olunca, kayakçılar grubundan bir türlü çıkamıyorum. Ama yanımda çılgınlar gibi kayanlara da imrenmiyor değilim. Hangisi diye sorular uçuşup, durdu. Ben kayakçıyım ancak snowboardcuların o heyecanını görünce, bir de pistlerdeki coşkusunu, sizi bilmem ama yarı buçuk snowboardcu olmaya şimdiden karar veriyorum. Snowboardculara her yer pist, yeter ki kar olsun, biz sadece sınırlarla belirlenen yerlerde dolaşıp duralım!

GELELİM KAYMANIN KEYFİNE

 

 

Üç günlük Erciyes buluşmamda hava koşullarına göre bolca kaydım. En çok Tekir’de bu heyecanı yaşarken sonradan Develi’yi keşfettim. İyi ki de keşfetmişim! Asıl adrenalin tutkunları oradaymış. Telesiyej noktasında yer alan otelin lobisinde verilen molalarla kaymada farklı bir heyecan yaşıyorum. Telesiyejleri yarı kapalı ve ısıtmalı. Biz orta yaş kayak tutkunları için oldukça lüks. ‘’Hep aynı yerde mi kayacağım?’’ dersen çık telesiyejle, Tekir’den Hacılar’a doğru hemen bağlanıyorsun. Biraz düz ve yer yer batonla yol alacağın, tenhalığı ve ara sıra eğimiyle keyifli anlar yaşıyorsun. Buradan değişik pistlere bağlantılar sağlandığı gibi geriye dönüp birkaç kez Tekir’de kayayım dersen hemen köşedeki telesiyeje binip Tekir’in zirvesinden aşağıya süzülebilirsiniz.

EN KALABALIK PİST TEKİR

 

 

Yeni başlayanlar uçlarda düşe kalka kaymağı öğrenirken, birkaç tecrübeden sonra bindiğin gondolun bitiminden aşağıya doğru süzüldüğünde kaymanın tadını almaya başlıyorsun. Pistin, sağlı sollu yol ayrımında kayak tecrübene göre tercihini de yapıyorsun. Profesyoneller sağdan, acemiler soldan ilerliyor. Zaten işaretlerle de belirtiliyor. Bazen karışmalar oluyorsa da sakın şaşırma! Yanından ‘’Vızzz’’ diye geçen bir kayakçının tecrübesine güvenirken, ya acemiyse o zaman da şansına güveniyorsun. Tekir’in hemen sağında Develi pist ayrımı yer alıyor. İsteyen Develi’ye sapıp,  farklı bir pistte kaymanın keyfini yaşıyor. Tekir’in eteklerinde eğitim alanları yer alırken, kızakçılara da bir bölüm ayrılmış. İster kay, ister dolaş, istersen kızakla uğraş ama bu mutluluğu yaşa!

YEME, İÇME, DİNLENME

Son yıllarda oldukça gelişen Erciyes’te inanamayacağınız kadar tesis hizmet veriyor. Uzun kayışlar sonunda kaybettiğin enerjiyi hemen kazanayım dersen, zengin menüleriyle Tekir’in ucunda birkaç tane tesis, yoğun olmasına rağmen oldukça kaliteli hizmet veriyor. Burada kalıp, gündüz dağın karından, gece de manzarasından yararlanırım dersen, hemen kıyıda yer alan otellerden birine yerleşebilirsin. Yok, gidiş geliş yapmak istersen Kayseri merkezde veya Kapadokya’da kalıp, kültür gezisini de programına eklemiş olursun.

AKTİVİTELER DOĞADAYIZ’LA YAPILIR

Bir anda yolumuz kesişti DOĞADAYIZ’LA , ‘’daha önce niye tanımadım, aktivitelerine katılmadım.’’ diye hayıflandım durdum. Meğerse aktif, bir o kadar doğa tutkunu, maceracı, genç, dinamik kadrosuyla doğa sevenlere, bizim gibi heyecan arayanlara hizmet sunuyorlarmış, yeni öğrendim ve geç tanımamdan dolayı utandım. Tek kaymakla bitmeyecek tabi ki, yaz kış demeden her türlü aktivitelerini ilgiyle takip edeceğim. Raftingden, trekkinge, yamaç paraşütü, jumpinge kadar dolu dolu bir program bizi bekliyor. Bu tatilde kayma kısmıyla ilgilenirken araya da Kapadokya gezisini sıkıştırarak zengin bir program hazırlamışlar, şiddetle tavsiye ediyorum.

TEK KART, ÇOKLU BİNİŞ, KEYİFLİ KAYIŞ

Tabi her şeyin bir bedeli var. Gondol veya telesiyeje binerken, günlük çoklu biniş kartlarından alabilirsiniz. Yetişkin ve öğrenci grubuna göre belirlenen kartları uygun fiyatla temin edebiliyorsunuz. Her yerde kart okuma sistemi yer alırken, bir tek Develi pistindeki telesiyej ücretsiz. Kaymayı çok sevenler Develi de kaymayı tercih ediyor, bedava kaymak, baldan tatlı yani!

KAYAK MALZEMESİ NEREDEN TEMİN EDİLİR?

Kendi kişisel malzemeniz, kıyafetleriniz varsa girişte yer alan kayak malzeme kiralama yerlerinden uygun ücretle günlük ihtiyacınıza göre kiralayabiliyorsunuz. İhtiyacınız olan her şey mevcut! Fiyatlarda fena değil.

Uzun lafın kısası; kış bitmeden, kaymaya başlayın, Erciyes sizi bekliyor…

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz