Beyazsu, Mardin’de Bir Vaha

2526
0

Uzun çorak yolda giderken bir anda cennetle kucaklaşmak gibi bereketli, huzur verici bir dinlenme yeri, Beyazsu. Midyat ilçesine yaklaşık 20 km ve Nusaybin’e 20-25 km yakınlıkta, iki ilçeyi birbirine bağlayan kara yolunun üzerinde yer alıyor.

 

Midyat’ın güneyindeki plato ve tepelerin eteğinden kaynağını alan Beyazsu deresi bir vadi içerisinde Nusaybin’e doğru akıyor. Kurak, çorak ve ağaçsız coğrafyada serin ve berrak suyu, yöreye özgü ağaçları ve yeşilliği ile vaha gibi bir yer.

 

Dört mevsim boyunca Mardin’in su gereksinimini karşılayan Beyazsu, yaz aylarında dinlenme ve yeme-içme tesisleri olarak da hizmet veriyor. Şırıl şırıl akan suyun etrafında yer alan tesislerde yöreye özgü tahtlarda, mis gibi sularla demlenmiş çayı içerek ya da yemeğinizi yiyerek hoşça vakit geçireceğiniz keyifli bir ortam.

 

Beyazsu’ya Nasıl Gidilir?

 

Mardin’den çıkınca Nusaybin’e doğru ilerlerken Suriye sınırına paralel gidiyorsunuz.  Bir tarafınız Suriye  bir tarafınız yemyeşil  verimli  topraklar. Uzun, yemyeşil, verimli arazileri ve tabii ki sınırları aşarak Beyazsu’ya geliyorsunuz.

 

 

Yörenin sakinleri yazın  Beyazsu piknik alanına akın ediyormuş.  Tek Mardin yerlisi değil, Şanlıurfa, Şırnak ve Diyarbakır başta olmak üzere birçok yerleşim yerinden buraya akın akın insanlar geliyormuş. Anlaşılan yazın oldukça kalabalık! Yazı beklemeden hemen gidelim, doğayla içiçe kısa anlar yaşayalım keyifle.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz